AİLE ŞİRKETLERİNİ BAŞARILI KILAN 7 ÖZELLİK

Capital (Turkey) - - ÖZEL BÖLÜM -

İş, insanlar ve kazançla ilgili ortak değerler Bireysel beceri ve kabiliyetlere saygı Aileyi birbirine bağlayan gelenekler Birlikte büyüme ve gelişme isteği İlişkileri güçlendirecek ortak aktiviteler Karşılıklı sevgi saygı ve destek Bireysel sınırlara ve özel hayata saygı Öncelikle yapacağınız işi iyi bilmelisiniz, en az çalıştıracağınız insan kadar iyi bilmelisiniz. Sizden daha vasıflı insanlarla çalışmaktan korkmayacaksınız. Muhakkak çok adil ve verici olacaksınız. Çalışanlarınızın gerektiğinde sırtını sıvazlayacaksınız gerektiğinde tatlı sert olacaksınız. Ne iş yaparsanız, siz en iyisini yapmaya çalışacaksınız.

Hırslı olmak güzel bir şey ama aklın önüne geçmemeli. Hızlı yükselmek, hızlı düşmeyi de getirebilir. Ben bizim toplulukta işe başlayıp erken istifa eden, sonra da pişman olan çok sayda genç biliyorum. Bu bakımdan gençlerin ayakları yere basmalı ve sabırlı olmalılar. Bazen sabırlı olmak çok önem arz eder.

Biz başarılı bir eğitim geçmişine ve teknik bilgiye ek olarak kişisel yetkinliklere çok önem veriyoruz. Yeni mezunlarda aradığımız en önemli yetkinlikleri stratejik bakabilme, yön belirleyebilme, takım çalışmasına yatkınlık, iletişim ve işbirliği becerileri, sonuç odaklılık, yaratıcılık, girişimcilik ve müşteri duyarlılığı olarak sayabilirim.

Beni en çok üzen ise bilişim çağından ve elektronik aletlerden dolayı gençlerin çok bireyselliğe yönelmiş olmaları. Biraz tutucu düşünüyorum belki ama artık çok az kitap ve gazete okunuyor. Her ortamda gençlerin elinde bir cihaz var.

TEK SESLİLİK

Başarılı bir işadamının başarılı bir aile hayatı olması çok önemlidir. Ama ben sanıyorum ki aileme yeteri kadar zaman ayıramıyorum. Aile huzuru, performansı direkt etkileyen bir unsurdur. Kızlarımdan biri zaten çok küçük, diğerinin de lisede bir yılı daha var. Kendisi film okumak istiyor ama ben onun böylesine büyük bir yapının üyesi olacağı için en azından birtakım şeylere aşina olması gerektiğini her zaman söylüyorum. Şu anda yaş itibarıyla aktif olarak işle meşgul değil. Ancak tabii ki ortak olarak belli zamanlarda kendisine bilgilendirmeler yapılacaktır. Artık günümüz gençleri bizlerden farklı olarak kendi geleceklerini proaktif bir şekilde ayarlıyor. Aralarında çok tatlı bir rekabet var. Üniversite seçmek, gidip oralarda mülakatlar yapmak falan, biz o zamanlar bunları yapamazdık sanırım.

TEDBİR ALDIK

Biz Koç Ailesi olarak şirketlerimizin büyüme ve kârlılıklarının devamını sağlamak için bazı tedbirler almamız gerektiğini ve uzun vadede bunların sistematiğe bağlanması ihtiyacını fark ettik. Bu amaçla 7 – 8 yıl önce bu alanın en iyilerinden biri olan Sayın David Bork ile çalışmaya başladık. Çalışmalarımız 3 yıl kadar sürdü.

AİLE-İŞ DENGESİ

Aile işletmelerinde zaman zaman bireysel bazda şirketin başarısına zarar verebilecek tartışmalar yaşanması farklı sorunlara yol açabilir. Koç Ailesi olarak bu sorunları en aza indirebilmek ve şirketlerin başarısına olumsuz etki yapmamak amacıyla 3 önemli prensibi benimsedik: “Tek seslilik”, “Tek pozisyon” ve “Güçlü kurumsal yapı”. Geçmişten edindiğimiz tecrübeler ışığında ailemiz içinde, aile ve şirkete ilişkin konularla ilgili olarak “tek sesle konuşmak” konusunda yazılı bir anlaşma yaptık. Aramızda fikir ayrılıkları olabilir; ancak aramızda fikir ayrılıkları olduğunda bunların aile içinde çözümlenmesi gerektiğine karar verdik.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.