“BİRKAÇ BAŞARI HİKAYESİ YARATMAMIZ LAZIM”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

boşluğunu da Ortadoğu’da telafi edeceğimizi düşünüyorum. Enerjide toplam kapasiteniz ne oldu? 4 tane doğalgaz çevrim santralimizden 2 tanesinin lisansını iade ettik. Çünkü gaz fiyatları elektrik fiyatları kurtarmıyordu. Şimdi enerjideki toplam kapasitemiz 967 megavat, bunun 627 megavatı Türkiye’de. Yeni sektörlere girmeyi planlıyor musunuz? Fırsatları değerlendiriyoruz. Sağlık yazılımına ilgi duyduğunuzu açıklamıştınız. Bu alana girecek misiniz?

Şu anda böyle bir düşüncemiz yok. Bizim en büyük konumuz şu anda mevcutları nasıl farklı yapacağımız.

CEO’luğa ilk geldiğiniz yıl strateji ve yatırım bölümü kurmuştunuz. O bölümde neler yapıldı? Şu anda bölümün gündeminde neler var?

Tüm grupların 10 yıllık stratejileri belirleniyor ve ona göre kaynak kullanımları saptanıyor. Bir de yeni alanlarda daha araştırmacı oluyoruz. Arkadaşlar devamlı farklı sektörleri araştırıp bize bilgi veriyor.

Kurumsallaşmanın en büyük unsuru olarak gördüğünüz aile anayasası hayata geçti mi?

O bir günde olacak bir şey değil, uzun bir iş. Yaşayan bir şey. Her gün üstüne bir şey koyuyoruz.

Bu yıl grubu yönetirken sizi en

YOLUN ÇOK BAŞINDA

Son olarak Vestel Ventures’ı kurduk. En son Las Vegas Fuarı’na gittiğimizde dünyada bu tür yenilikçi işlerin acayip bir yerlere gittiğini ve bir iş olduğunu gördük. Şimdi bu konuda

bir ekibimiz var. Onlar hem çalışıyor hem araştırıyor. Bazı girişimleri desteklemeye de başladılar. Büyütüyorlar. Ama daha yolun çok başında. Bu işin güzelliği bir yaşam

biçimi olmasında.

NEYİ FARKLI YAPABİLİRİZ?

Bizim Türkiye’de mutlaka birkaç tane güzel başarı hikayesi yaratmamız

lazım. Böylelikle herkes bunun cazibesiyle bu şekilde iş yapmayı düşünebilir. Neyi farklı yapabiliriz, nasıl farklı yapabiliriz, ne koyabiliriz diye düşünmek gerekiyor. Apple’a baktığınız zaman gelirlerinin yüzde 50’sinin ürün satışından yüzde 50’sinin de iş modelinden geldiğini görüyorsunuz.

Bunlar değeri yaratıyor, şirketin 600-700 milyar dolar değeri var. Bizde şimdilik belli bir bütçe yok. Ama işin gereği neyse ona kaynak bulunur.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.