“2016’DA BÜYÜMENİN HIZLANMASINI BEKLİYORUZ”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - İnovatif ürünler de markaların ulusal ve uluslararası pazardaki başarısında önemli unsurlardan biri olarak öne çıkıyor. Yeni pazarlara baktığımızda, Ortadoğu, Balkanlar ve Avrupa ülkeleri Türk markaları için birer fırsat oluşturuyor. Son dönemde giderek y

Bu tabloda tüm sektörler büyüme için yeni fırsat arayışına yöneldi. Fırsatlar bazı sektörlerde yükselen yeni bir kategori, bazılarında yeni bir hedef kitle, bazılarında ise regülasyonlarda değişim ya da yeni pazarlar olarak öne çıkıyor.

Örneğin, bankacılıkta önümüzdeki dönemde en önemli büyüme alanı olarak dijital bankacılık görülüyor. Bunun bütün dünyada bankacılık sektöründe hakim bir trend olduğunu belirten Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu, spesifik olarak baktıklarında Türkiye’de son yıllarda bireysel bankacılık alanındaki düzenlemelerin bu segmentin kârlılığı üzerinde olumsuz etki yarattığına dikkat çekiyor. Maliyet yönetiminin ve dolayısıyla dijital bankacılığın öneminin arttığını söylüyor.

Sigorta sektöründe ise son dönemde kârlılık konusunda zorlanan şirketler, şimdi bu döngüyü kırmak için kârlılığı daha yüksek alanlara yönelme kararı aldı. Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, doğru fiyatlandırılacak inovatif ürün ve hizmetlere ağırlık vererek büyüme sağlanabileceğini ifade ediyor.

İhracat faktoringinde Merkez Bankası desteği, leasingde faizsiz yeni ürünler ve büyük projelerde şirket ortaklıkları, finansman şirketlerinde ise stok finansmanı

TEKNOLOJİ VE MEMNUNİYET

yolunun açılmasıyla banka dışı finans sektöründe önümüzdeki süreçte büyümenin artması bekleniyor. Bu gelişmelerle 2014 yılını 80 milyar TL’nin üzerinde aktif büyüklükle kapatan sektörün 2015’i ise yüzde 20-25 büyümeyle kapattığı tahmin ediliyor. Sektör yetkilileri yeni fırsatların da etkisiyle bu büyümenin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini düşünüyor. Perakendeden elektrikli ev aletlerine, demir çelikten kozmetiğe birçok sektörde yeni hedef kitle, yeni ürün ve konseptler sektörleri heyecanlandırıyor.

Beğendik Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Beğendik, yeni konseptlerle tüketiciyi mağazaya çekmenin ve farklı alışveriş deneyimleri sunmanın pazardaki en önemli fırsat olduğunu ifade ediyor.

Kozmetik sektöründe daha alt gelir gruplarına ulaşmak sektörü büyütecek bir fırsat olarak görülüyor. Flormar Pazarlama Direktörü Can Dilek, bu tabloyu şu sözlerle açıklıyor: “Satış noktası sayısının artmasıyla D ve E SES gruplarının kozmetik ürünlerine erişimi arttı. Bu da büyümeyi şahlandıracak. Buna ek olarak sayıları on binleri aşan kozmetik ve indirim marketleri de büyümenin

9 MİLYAR TL’LİK HACİM

2015 yılında sektörün önceki yıllarda gördüğümüz çift haneli büyümesi bir miktar hız kesti. Yılı yaklaşık yüzde 9’luk ciro büyümesiyle kapattık. Bu yıl, yüzde 12-15 aralığında büyüme öngörüyoruz. 2016 sonunda pazarın 9 milyar TL’ye ulaşacağını öngörebiliriz.

İNOVASYON ÖNEMLİ

Dünyada ve Türkiye’de nüfusla beraber gıda talebi artıyor. Yaşam tarzındaki değişiklikler, beslenme alışkanlıklarını da yeniden şekillendiriyor. Türkiye’nin sektöre yön veren dinamiği ise genç nüfusu. Bu nüfusun iyi beslenmesi, eğitilmesi ve iyi anlaşılması gerekiyor. Türk toplumu yeniliğe çok açık. Tüketicilerin taleplerine cevap veren ve onların hayatlarına değer katan inovasyonlar çok önemli.

ONLARCA PROJE

Biz değişen tüketici trendlerini izliyor; sağlıklı atıştırmalıklar, porsiyon ürünler, pratik ambalajlar, fonksiyonel ürünler gibi, bu trendlere karşılık gelen onlarca projenin üzerinde çalışıyoruz. Türkiye’de entegre işletmelerde, sağlıklı şartlarda üretilen ürünlerin tüketimi kişi başı 110-120 litreye denk gelirken, Avrupa Birliği ülkelerinde bu rakamın 250300 litre seviyelerinde olduğunu görüyoruz. Türkiye’de yükselen gelire ve bilince paralel ambalajlı süt ve süt ürünleri pazarındaki büyümenin hızlanmasını bekliyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.