BİLGİSAYARDAKİ 2 FIRSAT

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - BORA ARAS / ASUS SİSTEM İŞ GRUBU TÜRKİYE ÜLKE MÜDÜRÜ

Kentsel dönüşüm de hala birçok şirketin büyüme konusunda umudunu bağladığı en önemli gelişme. İnşattan seramiğe, yalıtımdan iklimlendirmeye birçok sektör, kentsel dönüşümdeki yeni hamlelerle birlikte büyüme konusunda kendilerine yeni bir kapı açılmasını bekliyor.

Yurtiçinde, kentsel dönüşüm nedeniyle yoğun bir inşaat faaliyeti olacağını ve bunun artarak devam edeceğini öngören Bien Seramik Satış Grup Başkanı Metin Savcı, ihracatta da Amerika, Kanada, Almanya ve İngiltere gibi gelişmiş ülke pazarlarına satışlarının asgari yüzde 5 artacağını tahmin ediyor. “Irak, Azerbaycan, Gürcistan gibi yakın coğrafyada bulunan ülkelerde de geçmiş yıl kayıplarının telafi edilebileceğini düşünüyoruz” diyor.

Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder de 2016 yılında kentsel dönüşüm hızının artacağını ve buna bağlı olarak yeniden inşa edilen binalarda iklimlendirmenin önem kazanacağını söylüyor. Hemen ardından şöyle devam ediyor: “Kentsel dönüşümle birlikte hem bireysel hem ticari klimalara talep giderek artacak. Bunun yanı sıra tüketicinin enerji verimliliği konusunda bilinçlenmesiyle birlikte enerji verimliliği yüksek klima ve sistemlere ilgi diğerlerine oranla daha da yükselecek.”

Yalıtım sektörü de en büyük fırsatı kentsel dönü-

GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİLER

Asus olarak sektörü büyütecek başlıca iki fırsatı, giyilebilir teknolojiler ve 2’si 1 arada bilgisayar segmentlerinde görüyoruz. Giyilebilir teknolojiler 2-3 yıl kadar önce Türkiye pazarına girmeye başladı. Teknolojinin her geçen gün daha da gelişmesi nedeniyle kullanımı daha kolay, kullanıcı taleplerini karşılayan yeni ürünler piyasaya sürülüyor. Tüketicilerin bu tür ürünlere ilgisi yüksek. Beklentimiz 5 yıl içinde akıllı telefon kullanıcılarının yaklaşık yüzde 10’luk bir kısmının giyilebilir teknoloji kullanması yönünde.

KENDİ FIRSATIMIZI YARATIYORUZ

LG olarak Türk tüketicisinin ihtiyaçlarına uygun beyaz eşya ürünleri sunmanın önemli fırsatlar yaratacağını düşünüyoruz. Örneğin dünyanın hiçbir yerinde 70 cm’lik buzdolabı satılmıyor; ama Türkiye pazarında 70 cm’lik buzdolabına karşı bir talep bulunuyor.

TÜRKİYE’YE ÖZEL ÜRÜN

O nedenle biz de Türkiye’ye özel 70 cm’lik buzdolabı üreterek pazara sunuyoruz. Sadece Türkiye’den 70 cm’lik buzdolabı talebi geldiğinde bu ürünü özel olarak ürettik. Bunun gibi tüketicinin ihtiyaçlarını karşılayan yaklaşımlarımızla kendi fırsatlarımızı kendimiz yaratıyor ve pazara yön vermeye devam ediyoruz.

PREMIUM’A İLGİ

Dünyada artık daha iyisini isteyen bir kullanıcı profili var. Türk tüketicisinin premium ürünlere olan ilgisi sektörde büyüme yaratacak alanlar arasında yer alıyor. Türkiye’de beyaz eşya sektörü yaklaşık 4 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip. Sektör geneline baktığımızda buzdolabı, bulaşık makinesi ve çamaşır makinelerinde büyüme görülüyor. LG Electronics olarak 2016 yılında beyaz eşya sektöründe cirosal bazda yüzde 20’den fazla büyüme öngörüyoruz. şümde görüyor. Eryap Grup CEO’su Emrullah Eruslu, Türkiye çapında 6 milyondan fazla binanın değişeceğini göz önünde bulundurduklarında, “Bu binalara yapılacak olan temelden çatıya tüm alanlardaki yalıtım uygulamaları, sektörümüzü uzun yıllar çift haneli büyümeye sevk edecek boyutlarda olabilir” saptamasında bulunuyor.

BÜYÜMENİN ADRESİ

En hızlı büyümenin akıllı saatlerde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Akıllı saatleri, fitness ve günlük aktivite kayıt eden cihazlar ve akıllı gözlükler takip edecek gibi görünüyor. Bunun haricinde özellikle sunduğu kullanım kolaylığı nedeniyle 2’si 1 arada bilgisayarlara da büyük bir ilgi gözlemliyoruz. Giyilebilir teknolojiler konusunda da ilk akıllı saatimizi geçen yıl global pazarda satışa çıkarttık. Hedeflerimiz arasında 2016 yılında akıllı saatimizin yeni modellerini Türkiye pazarına sunmak da bulunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.