“İNOVATİF ÜRÜN BÜYÜMEYİ TETİKLİYOR”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - REMZİ ÖZYALÇIN / HOMEND PAZARLAMA MÜDÜRÜ Sektörü önümüzdeki yıllarda büyütecek birkaç neden var: Birincisi, kişi başına düşen gelir arttıkça evlerde daha fazla elektrikli ev aleti kullanılmaya başlıyor. İkincisi, evlenmeler, çocukların büyümesi ve yeni e

Kimi sektörlerde ise regülasyonlarla ilgili gelişmeler yeni büyüme alanları yaratıyor. Örneğin ahşap mobilya bileşenleri sektöründe Avrupa Birliği ülkelerinde işçilik maliyetlerinin yüksek oluşu, endüstriyel plantasyonların geliştirilmesi konusunda yapılan çalışmalar Türkiye’yi üretici olarak bölgede ön plana çıkarıyor. Konum olarak Türkiye’nin Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri ve Kuzey Afrika ülkeleri gibi ülkelere yakınlığının da önemli bir fırsat olduğunu ifade eden AGT Satış ve Pazarlama Grup Başkanı Şirzat Subaşı, “Fuar organizasyonlarının çokluğuyla ziyaretçi sayısının sürekli artması karşımızdaki en önemli sektörel fırsatlar” diyor.

Mobilya sektörü de navlun desteği ve KDV indirimi bekliyor. KDV oranının tekstilde yüzde 8, mobilyada ise yüzde 18 olduğuna dikkat çeken MOSDER Baş-

BOŞANMA FAKTÖRÜ

SAĞLIKTAKİ HAREKET

YÜZDE 10 BÜYÜME

Sektör 2015’i ortalama yüzde 10-15 arasında bir büyüme ile kapattı. Bu yıl da yüzde 10 düzeyinde büyüme öngörüyoruz. Pazar büyüklüğünün 1,3 milyar dolar seviyesinde olacağını düşünüyoruz.

GÖÇ ETKİSİ

kanı İsmail Doğan, mobilyada da KDV’nin yüzde 8’lere çekilmesini beklediklerini dile getiriyor ve bekledikleri desteğin hayata geçmesi durumunda elde edecekleri sonuçları şöyle anlatıyor:

“Mobilyada kayıt dışı oranı çok. Eğer KDV yüzde 8’e çekilirse piyasada talep canlanır. Biz gelecek yıl yüzde 15 yerine yüzde 20 büyürüz. Navlun desteği gelirse ihracatımız yüzde 20 artar. Bugün dünya üretiminde 12 olan sıralamamızdan 2023 yılında ilk 5’inciliğe yükselebiliriz.”

Enerji sektöründe de tüm yatırımcılar sektörün tam liberalizasyona geçmesini bekliyor. Piyasanın serbestleşmesiyle sektörde yeni bir dönemin başlayacağını söyleyen Enerjisa CEO’su Yitik Mert, “2016 yılı ve sonrası için elektrik enerjisi sektörünün en önemli gündeminin tüketici olduğuna inanıyoruz” diyor. Yeni fırsatların değerlendirilip hayata geçirilmesiyle birlikte bu yıl birçok sektör, 2015’in üzerinde bir büyüme rakamına ulaşmayı planlıyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 6-7 oranında büyüyen özel eğitim yüzde 10, yüzde 10’luk büyümeyle 2015’i kapatan mobilya yüzde 15 büyüme hedefinde. Yüzde 3,5 oranında büyüyen konut sektöründe bu yıl oyuncular yüzde 5 büyüyeceklerini düşünüyor. Büyüme konusunda 2015’e kıyasla en ciddi iyileşmeyi yaşayacak olanlar ise seramik, bilgisayar ve televizyon.

2015’te yüzde 5-10 aralığında daralan seramik bu yıl yüzde 5, yüzde 30 daralan bilgisayar sektörü de yüzde 8 büyüme beklentisinde. Geçtiğimiz yıl yüzde 5 büyüyen televizyon sektörü ise bu rakamı ikiye katlayarak yüzde 10 büyümeyi planlıyor.

Şirketler de bu yıl büyümek için fırsatları hayata geçirmeye odaklanmış durumda. AGT Satış ve Pazarlama Grup Başkanı Şirzat Subaşı, 2016 yılında mobilya işinde yakın coğrafyadaki paylarını ve bulunabilirliklerini artırmayı hedeflediklerini söylüyor. “Bunun dışında stratejik ülkelerimizi belirledik ve bu noktalarda ihracatımızı artırmaya yönelik faaliyetlerimize hız veriyoruz” diyor. Sektöründe yeni büyüme alanının veri merkezi yatırımlarının artması olduğunu dile getiren BimSA Genel Müdürü Tunç Taşman da müşterilerinin artan veri ihtiyacını karşılayabilmek için veri merkezi altyapısını 2 katına çıkardıklarını açıklıyor. Daikin müşterilerini verimlilik değerlerinin yanı sıra enerji tüketimini minimuma indiren cihazlarla buluşturmaya hazırlanıyor. Elite World Otelleri Genel Müdürü Ünsal Şınık, yeni yurtdışı pazarlar için yeni pazarlama kanalları arayışında. Şınık, “Yeni pazarlara daha çok eğilecek, workshop ve satış ziyaretleri düzenleyeceğiz. Offline’dan çok online marketing çalışmalarına ağırlık vermeyi planlıyoruz” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.