İŞ DÜNYASINA TAVSİYELER

Capital (Turkey) - - LİDERLER - Herkesin bildiği işe odaklanması önemli. Neyi iyi biliyorsanız onu yapmanız ve o alanda büyümeniz gerekli. Yaptığınız işi en iyi şekilde yapmanız lazım ki dünya çapında başarılı olabilesiniz. Türkiye çapında değil, dünya çapında başarıyı hedeflemek, onun

Tekfen Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Ali Nihat Gökyiğit, 60 yıla yaklaşan iş yaşamında elbette büyük ve önemli pek çok sorun yaşadı. Ama Gökyiğit’in unutamadığı ve şirkete de büyük bir ders olan anısı Mersin Rafinerisi yapımı sırasında gerçekleşmiş. Gökyiğit, Tekfen’in kurucu ortaklarından rahmetli Necati Akçağlılar ile birlikte çözdükleri bu sorunu şöyle hatırlıyor:

“İş hayatımın daha en başında, Tekfen henüz 3 genç mühendisin kurduğu, çiçeği burnunda bir müteahhit şirketiyken başımıza gelen olay, gelecekte meselelerle baş etmemizde önemli bir ders niteliğinde olmuştu. 1959 yılında Tekfen olarak aldığımız ikinci işimiz. Mersin Rafinerisi’nin toprak hareketleri, tank temelleri yangın setleri ve genel yolları ile peyzajı gibi işlerdi. O zaman bu bizim için çok büyük bir işti. İşlerimizi doğru yaptıkça ödemeler de muntazam yapılıyordu. Son iki istihkak hariç, hiç problemimiz olmamıştı. Ancak o zamana kadar işleri denetleyen, Amerikalı kontrol mühendisinin yerine bir İngiliz gelince, şartnameyi kendine göre yorumlayarak istihkakımızdan 600 bin TL kadar para kesti. Bu, çok büyük meblağ idi ve itiraz ettik.

DÜNYAYI HEDEFLEYİN

Amerikan işverenimiz Foster Wheeler’ın müdürü bizi odasına aldı ve hiç izahate girmeden: ‘Siz bugün kendinize 600 bin TL’lik bir dava mı almak istersiniz, yoksa 300 bin TL’lik bir çek mi?’ diye sordu. Ortağım Necati Akçağlılar ile hiç konuşmadan, ‘Olur’ dercesine birbirimize baktık ve çeki aldık. Aynı gün Ankara’ya dönerek bankaya koyduk. Tabii doğru hareket etmiştik. Aksi takdirde, uzun ve masraflı bir hukuki davaya girmeden, netice almak mümkün olmayacaktı. Uzun süre alamayacağımız parayı, daha erken tahsil ederek hem finansman bakımından imkan yaratmış hem o güne kadar işverenle kurduğumuz iyi ilişkiyi bozmamış olduk.

Nitekim Mersin’deki işimizin mühendislik şirketi olan Foster Wheeler, bize Ereğli’de yeni bir iş teklif etti. Böylece, ihtilaflı konularda davalı olmak yerine, görüşerek anlaşma yoluna gitmenin, sorunların çözümünde tercih edilmesinin doğruluğunu öğrenmiş olduk. Yolda kimseyi dargın etmemeyi de Tekfen olarak prensip edindik.” Orhan Holding Kurucu ve Onursal Başkanı İbrahim Orhan, Türkiye’nin çok önemli sanayicileri arasında yer alıyor. Orhan, hayatının en büyük çözümüne 1994 krizi sırasında imza atmış. Orhan şöyle anlatıyor:

“Yıl 1994’ün hemen başları, 1993 yılını çok başarılı bir şekilde kapatmıştık. Özellikle otomotiv sanayi üretimde ve satışta rekorlar kırmıştı. Biz de 1994 programlarını bu gidişe göre yaptık. Yani 1994 üretiminin en az 1993 üretiminden yüzde 20 fazla olabileceğini hesapladık. Ona göre makine, takım, hatta hammadde aldık. Kad-

GENÇLERE GÜVENİN

Bunun bir yolu da gençlere e inisiyatif vermekten, gençlere inanmaktan, güvenmekten geçer. Mesela ben 27 yaşındayken şirketimi kurdum, 56 yaşındayken işleri oğluma devrettim, Sinan 26 yaşında genel müdürlüğü üstlendi, torunum Mehmet de 29 yaşında bu göreve geldi.

DOĞRU TEŞHİS ÖNEMLİ

Ayrıca gençlere bir sorunla karşılaştıkları zaman önce doğru teşhis koymalarını, gerçekçi olup yapılması gereken neyse onu yapmalarını tavsiye ediyorum. Duygusal davranmamak gerekir. Dediğim gibi herkes iyi bildiği işi en iyi şekilde yapmalı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.