BODUR’DAN DEV ÇÖZÜMLER

Capital (Turkey) - - LİDERLER -

Çanakkale Seramik’in kuruluş aşamasında karşılaşılan sorunlar aynı zamanda Türkiye tarihinde pek çok ilkin yaşanmasına da neden olmuş. Bodur, çözdüğü diğer önemli sorunların hikayelerini şöyle anlatıyor:

SERMAYE BULMAK ZORDU

“1957 yılında Çanakkale Seramik’in temellerini attık. Yatırım kredisi alabileceğimiz tek kurum Sınai Kalkınma Bankası idi. O da A.Ş. olmamız gerektiğini ve en az 6 milyon TL sermaye gerektiğini söyledi. Eniştemle elde çanta köy köy dolaşarak köylülere hisse satmaya çalıştık. 6 milyon lira sermayeyi büyük zorluklarla bir araya getirdik. Türkiye’nin ilk halka açık anonim ortaklığını gerçekleştirdik.

DEVALÜASYONU NASIL YÖNETTİM?

1958 yılının Ağustos ayında yapılan büyük bir devalüasyonla dolar 2 lira 82 kuruşken 9 liraya çıkarıldı ve akşamında da sermaye yetmedi. Sermayenin 9 milyona çıkarılması gerekiyordu. Menderes, seramik fabrikamızın temelini atarken bana, Türkiye’nin sorunu elektriklenme. 38 bin köyde elektrik yok. Elektrik götüreceğiz. Direği buluyoruz teli buluyoruz, fakat fincan yok’ dedi. O zaman izolatöre fincan derlerdi. Menderes, ‘Acaba fincan da üretemez misin’ diye sordu.

ETİBANK İLE ORTAKLIK ÇÖZÜMÜ

Bu ihtiyaç bana sermaye eksiğimi hatırlattı. Bu kez enerjiden sorumlu devlet kurumu olan Etibank’a başvurdum. Ben sizin ihtiyacınız olan izolatörleri üreteceğim, siz de şirkete ortak olun diye kendilerine teklif götürdüm. Etibank 3 milyon TL ile yüzde 33 ortak olarak yanımızda yer aldı. Sınai Kalkınma Bankası da kalan 3 milyon krediyi verdi üretime başladık. Bugün Türkiye’nin elektriklenmesinde, bütün enerji nakil hatlarında kullanılan izolatörlerin herhalde yüzde 98’i bizim tarafımızdan üretilmiştir.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.