İKİ ŞİRKETİN TELAFİ REÇETESİ

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

700 SATIŞ NOKTASI

Rusya’da çoğu hazır giyim ve konfeksiyon olmak üzere 30 civarında Türk markasının, 700’ün üzerinde satış noktası var. Bu ülkeye hazır giyim ihracatımızın önemli bir bölümü, Türk markalarının kendi mağazaları için gönderdikleri ürünler. Bir başka deyişle Rusya’ya ihracatımızın büyük kısmını markalı ürünler oluşturuyor.

BÜYÜK YATIRIM YAPILDI

Türk markaları Rusya pazarına çok büyük yatırımlar yaptı. Bunlar, AVM ile kira sözleşmesi olan, taahhütleri bulunan, önemli ölçüde çalışana sahip mağazalar. Rakam vermek spekülatif olur ancak Rusya’ya mal sevkiyatının tamamen kesilmesi halinde bu mağazaların sıkıntı yaşaması kaçınılmaz görünüyor.

OMSAN NE YAPACAK?

Rusya’da Omsan Rusya isimli bir şirketi bulunan Omsan’ın genel müdürü Osman Küçükertan, telafi formüllerini şöyle anlatıyor: “Krizin etkilerini telafi etmek için Avrupa-Rusya taşımalarına ve Uzakdoğu konteyner taşımacılığına ağırlık vereceğiz. Omsan 40 ülkeye taşıma yapıyor. Hizmet coğrafyasını geniş tutmamızın sebeplerinden biri de olası krizlerden minimum düzeyde etkilenme yaklaşımımız.”

KESKİNOĞLU’NUN FORMÜLÜ

Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Grup Başkanı Keskin Keskinoğlu, şunları söylüyor: “Rusya’ya 2015’in ilk 10 ayında Türkiye’den toplam 8 milyon dolarlık piliç eti ihracatı yapıldı. Rusya’nın beyaz et alımını durdurması sektörümüz için çok büyük bir risk oluşturmaz. Afrika, Gürcistan, Tacikistan gibi pazarlara yöneldik ve yüksek tonajlı ihracatlar gerçekleştiriyoruz.” Tahmin ettiğimiz iyimser senaryo olursa da krizin 50-75 milyon dolarlık kayıpla aşılabileceğini düşünüyoruz.”

İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, “Rusya, kaybedilmemesi gereken bir ülke” diyor ve ekliyor: “Rusya, 225 milyon dolarlık ihracat ve yüzde 16,5 payla en büyük pazarımız. Kürk giyim ihracatının yüzde 55’i, deri giyim ihracatının yüzde 32’si Rusya’ya yapılıyor. Bu pazar 25 yıllık uzun ve sancılı emeklerin sonucu elde edildi, sahip çıkılmalı.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.