“MUTLAKA ÇARE BULUNMALI”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

cilerin rotasındaki diğer ülke ABD. Tanrıverdi, “Çalışmaların sonucunun gelecek dönemde ihracatımıza olumlu yansıyacağını düşünüyoruz” diye konuşuyor.

Yaş sebze ve meyve üreticilerinin alternatif pazar stratejisini ise Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak anlatıyor:

“Hedef pazarlardan biri Avrupa ülkeleri. Uzakdoğu da orta ve uzun vadede projelerimizin olduğu bölgeler arasında. Çalışmalara başladık. Ama bunlar bugünden yarına olacak işler değil. Ayrıca ürünlerimizin raf ömrü de çok kısa. Ürünleri maksimum 3-5 günde pazarlamak gerekiyor. İç pazar bu ürünlerin tamamını kaldırmaz. Dolayısıyla işimiz biraz zor.”

Turizm sektörünün yeni pazar arayışları da Ortadoğu ve İran’a yoğunlaşıyor: Elite World Genel Müdürü Ünal Şınık, şunları söylüyor:

“Yaşadığımız olumsuz süreç nedeniyle sektör ve markalar olarak yeni pazarlama kanalları bulmamız önemli. Ortadoğu ve

YAN SANAYİ SORUNU

Rusya Türkiye’den beyaz eşya alımını durdurdu. Bizim de Tırlarımız sınırda bloke oldu. Daha kötüsü Rusya’da fabrikalarımız var ve fabrikalarımız yan sanayi üretimi açısından Türkiye’ye çok bağımlı. Çünkü ona göre kuruldular. Beyaz eşya sektörü olarak Türk yan sanayisinden parça alıp Rusya’da üretim yapıyoruz. Bu yan sanayi parçalarının getirilememesi, oradaki fabrikaları durma noktasına getiriyor.

ÇÖZÜM BULUNUR

Aynı sıkıntı oradaki Türk otomotiv üreticileri için de geçerli. Ancak son bir gelişme olarak Rusya yan sanayi sınırlarını bir şekilde açıyor. Burada esneme oluyor gibi. Çünkü oradaki fabrikaların durması, asıl Rusya’yı olumsuz etkiler. Otomotiv ve beyaz eşya sektörünü toplarsanız, oradaki Türk fabrikalarında 10 bine yakın kişi istihdam ediliyor. Bu kadar kişinin işsiz kalmasını onlar da istemez. Mutlaka bir çare bulacaklardır.

İHRACAT ETKİLENİR

Ancak ambargo, Türkiye’den yapılan ihracatımıza muhakkak sekte vuracaktır. Ne yapacağımıza gelirsek? Türkiye’den yapılan ihracatımızın bir kısmını oradaki fabrikadan kompanse edebiliriz. Diğer Türk üreticiler muhtemelen Romanya veya bölge ülkelerdeki diğer fabrikalarından kompanse edeceklerdir. Satış anlamında Avrupa ve Ortadoğu’ya yönelme olacaktır. Hesaplar yeni yapılıyor. Ancak mutlaka bu da atlatılır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.