“PEYNİRE ODAKLANDIK”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

Satın alma sonrasında şirket içinde, organizasyonda değişiklik olmadı mı?

Ülke içindeki operasyonlarımızda bir değişiklik olmadı. Önümüzdeki dönemlerde de eskiden olduğu gibi çalışmaya devam ediyor olacağız. Bunun da en önemli nedeni Lactalis’in yerel yönetimlere son derece önem veren bir şirket olması. Baktığınızda Ak Gıda’nın başarısında bugüne kadarki yönetim ve insan faktörü büyük önem arz ediyor. Biz de operasyonel başarımızı aynı ekibimizle bugün olduğu gibi sürdürmeyi hedefliyoruz. Bundan sonraki hedefiniz nedir? Sağlıklı bir entegrasyonun ardından, pazarımıza çok daha yenilikçi ürünleri sunmayı hedefliyoruz. Yeni ürünlerin lansman zamanlamasını süreç ilerledikçe tamamlayacağız.

Dünyanın en büyük süt üreticilerinden Lactalis’in Ak Gıda’yla Türkiye pazarındaki hedefi nedir?

Ak Gıda, Türkiye’nin en büyük süt şirketi olarak bu coğrafyada faaliyet göstermek isteyen uluslararası şirketlerin dikkatini çeken bir firmaydı. Türk halkının süt ve süt ürünlerini çok tüketmesinin yanında Türkiye’nin bulunduğu coğrafya ve çevresi de önemli fırsatlar barındırıyor. Bu bağlamda Ak Gıda’nın çevre coğrafyalara olan ihracat gücünü düşündüğümüzde, Lactalis sadece Türkiye’de değil çevre coğrafyalarda da daha etkin konuma gelecek. Satın alma sürecinde Lactalis’in bu potansiyelimizi göz ardı etmeden karar verdiğini düşünüyorum.

Ak Gıda 20 yıl önce kurulduğunda üretimi ne kadardı? Bugün geldiğiniz noktada üretiminiz

BÜYÜME NEREDE?

Süt ve süt ürünleri pazarında kategori bazında en hızlı büyüme peynirde. Son yıllarda peynirde özellikle paketli ürünlerin arttığını gözlemliyoruz. Türkiye’de nüfusun yüzde 76’sı peynir tüketiyor.

“ARTMAYA DEVAM EDECEK”

Beklentimiz, önümüzdeki dönemde peynir kategorisindeki büyümenin artarak devam etmesi. En son peynir tebliğiyle de bunun daha kısa sürede gerçekleşeceğini söyleyebiliriz. Biz de bu nedenle son yıllarda başlayan peynir odaklanmamızı hız kesmeden devam ettirmek istiyoruz.

İHRACAT 30 MİLYON DOLAR

Yılda 30 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştiriyoruz. İhracat içinde de Labne kategorisinin ayrı bir önemi var. Labne’yi Ortadoğu’da “Turkish Labneh” olarak konumladık ve pazarda önemli yerlere getirdik.

PAZAR PAYI ARTTI

Labne pazarında Suudi Arabistan’da yüzde 23’lük pazar payıyla lideriz. Kuveyt ve çevresindeki ülkelerde ise yüzde 29’luk bir payla lidere çok yakın 2’nci markayız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.