Yeni dönem sosyal medya gerçekleri

Capital (Turkey) - - SOSYAL MEDYA -

Promoqube Kurucu Ortağı Özgür Alaz, sosyal medya ünlüsünün bu yıl farklı bir anlam kazanacağını söylüyor ve ekliyor: “Sosyal medya ünlüsü olmak ünlü dünyasında aslında kendini henüz ispat etmemiş anlamına geliyordu. Ünlüler bundan sonra özellikle Youtube kanalından çıkacak ve insanlar bu kişileri televizyon ünlüleri kadar tanıyacak.”

Mekanların kendisi de bir sosyal medya oluyor. Özgür Alaz, Türk insanlarının her yıl yüzde 30 daha fazla yer bildirimi yaptığını, yüzde 50 daha fazla lokasyon paylaştığını söylüyor. Türkiye’den doğan başarılı bir teknoloji olan Pointro’yu da buna örnek gösteriyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Selçuk Tuzcuoğlu ise bu yıl yepyeni dijital iş modellerinin ortaya çıkacağı görüşünde. Airbnb, Uber gibi buluşları örnek gösteren Tuzcuoğlu, “Her ne kadar elde edilen kazançların nasıl vergilendirileceğiyle ilgili soru işaretleri olsa da bu tip yeni iş akımları 2016’ da da olacak” diyor.

Marka danışmanı Hakan Senbir, sosyal medyada daha fazla görsel arama seçeneği göreceğimizi söylüyor ve ekliyor: “Pinterest yepyeni bir arama özelliğini devreye soktu bile... Örneğin baktığınız resimde yer alan bir aksesuara benzer başka aksesuarları aramak istediğinizde, resmin üzerine tıklamanız yeterli olacak. Bu durumda sosyal medya arama motoru karşınıza bu aksesuara benzer pek çok aksesuar çıkaracak.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.