“Hedefimizde Apple Watch var”

Capital (Turkey) - - SOSYAL MEDYA -

Markaların bu yıl biraz daha dikkatli eğilmesi gereken bir konu da mobil ticaret. Bugün alışverişi direkt olarak telefondan yapmasa bile mağazadayken alışveriş sırasında cep telefonundan ürün bilgisi alanların, fiyat karşılaştırması yapanların, tüketici tavsiyelerini okuyanların oranı yüzde 79. Uzmanlar bu nedenle 2016’da mobil ticareti kolaylaştıracak uygulamaların artacağı görüşünde… Kısaca 2016, sosyal medyada daha fazla “satın al” butonu göreceğimiz bir yıl olacak.

Facebook, Pinterest ve Twitter’da platformu terk etmeden ürün satın alma olanağı sunan bu uygulama için Instagram ve diğer irili ufaklı platformlar da sırada. Teknoloji uzmanı Ali Rıza Babaoğlan, online alışverişi roketleyebilecek bu trende şirketlerin iyi hazırlanması gerektiği uyarısını yapıyor.

“Satın al” butonu henüz Türkiye’de yaygın olarak kullanılmasa da şirketlerin pek çoğu sosyal mecraları ha-

/ DOMINO’S PİZZA TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ Sosyal medyada odağımızda yine, dominos.com.tr ve mobil uygulamalarımızın kullanımını artırmaya yönelik çalışmalar olacak. Ek olarak 2016’da hedefimizde Apple Watch var. Yakında kullanıma sokacağımız uygulama ile Apple Watch üzerinden sipariş takibi yapılabilecek. lihazırda satış kanalı olarak kullanıyor. Mercedes-Benz Türk yetkilileri iki yıldır sosyal medyayı, her geçen gün büyüttükleri bir satış kanalı olarak kullandıklarını ve olumlu satış rakamlarına ulaştıklarını söylüyorlar. Yine Boyner Grubu Instagram’ı Like2buy aracılığıyla satış kanalı olarak Türkiye’de ilk defa kullanan iki markadan biri. Grup, Twitter üzerinden satışlara geçtiğimiz yıl başında başlamış ve sosyal mecrayı en iyi satış getirisi olan kanallarından biri olarak işaret ediyor. Dijital Büro (DB) İstanbul Yönetici Ortağı Uğur Şeker, 2016 yılında “satın al” butonu dışında mobil düzleme yönelik yapılacak ve tüketiciyle bağ kurabilecek uygulamaların belirleyici rol oynayacağını söylüyor ve ekliyor: “Bu anlamda Letgo, Getir, Uber, WhatsApp gibi uygulamalar sosyal medyayla daha entegre çalışır bir yola girecek.”

Promoqube Kurucu Ortağı Özgür Alaz ise bu yıl mobildeki mesajlaşma platformlarının önemli iş platformları haline geleceği görüşünde… Alaz, “Dünyada 1,5 milyar WhatsApp ve messenger kullanıcısı bulunuyor. Şimdiye kadar arkadaşlarımızla mesajlaşmak için kullandığımız

Giyilebilir teknolojiler bu yılın teknoloji trendleri içerisinde yer alıyor. 2016 ve sonrasında bu teknolojiler daha çok hayatımızda yer almaya başlayacak. Bu yeni kanalları kullanarak güncel tüketici beklentilerini karşılamayı, sonucunda ise bu yatırımlarımızın satış grafiğimize olumlu yansıyacağını öngörüyoruz. Bugüne dek dijital tarafa yaptığımız yatırımlar bu öngörülerimizi kanıtladı. 3 yıl içindeki çalışmamızın neticesinde, bugün ciromuzun yüzde 35’i online kanallarımızdan geliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.