BAŞARININ SIRRI DEĞİŞİME ADAPTASYONDA

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

Yang, bugün bilişim teknolojileri sektöründe global bir öncü, devrimci bir yenilikçi ve vizyoner olarak tanımlanıyor. Yang, Kasım 2015’te Global Girişim Merkezi’nin (Center for Global Enterprise -CGE) yayınladığı ve ünlü iş liderlerinin deneyimlerini aktardığı “Küresel Büyüme: Yeni Şirketlere Dersler” (Growing Global: Lessons for the New Enterprise) adlı kitapta “A 20-Year Arc of Rapid Change and Innovative Disruption” (20 yıllık hızlı dönüşüm ve yenilikçi kaos) bölümüyle yer aldı. Girişimcilere dünya markası olabilmeleri için sürekli inovatif bir zihin yapısı ile hareket etmelerini ve “en baştaki, harika” iş fikirlerine yapışıp kalmamalarını önerdiği bölümden hareketle Yang ile konuştuk.

CGE geçtiğimiz sonbaharda “Küresel Büyüme: Yeni Şirketlere Dersler” (Growing Global: Lessons for the New Enterprise) başlıklı bir kitap yayınladı. Bu kitap için yazdığınız bölümden biraz bahseder misiniz?

Kitap için benden Silikon Vadisi ve onun inovasyon kültürünün nasıl bir global etki yarattığına dair bakış açısı sağlamam istendi. Ben de kendi bölümümde 3 alandaki tecrübelerime yoğunlaştım; Yahoo’nun kurulmasından itibaren geçen 20 yıl, Çin’deki internet büyümesinin atağa kalkışını izlediğim 10 yıl ve son birkaç yıldaki teknoloji ve veri şirketlerine yatırımcılık sürecim. Tüm bu tecrübelerim boyunca inovasyon farkındalığı yüksek birçok girişimci ile tanıştım ve bu yüzden bunun diğerleriyle paylaşmak için iyi bir hikâye olabileceğini düşündüm.

Bir şirket sizce nasıl sınırları aşan global bir marka inşa edebilir?

Bir teknolog ve girişimci olarak her şeyin süper rekabetçi bir ürünle başladığını söyleyebilirim. Ürün sezgiye dayalı, kullanımı kolay ve kullanıcılarına katma değer sağlıyorsa devamında marka ve coğrafya kolayca geliyor. Örneğin

YETENEK ŞART

Teknoloji takıntılı dünyamızda hala yeniliğin en önemli unsurunun birey olduğunu düşünüyorum. Harika bir iş ya da ürün fikri onu somutlaştırabilecek yüksek yetenekli insanlar olmazsa hiçbir yere gidemez. Şu sıralar zamanımın çoğunu yeni girişimcileri ve iş fikirlerini bulup desteklemekle geçiriyorum. Yatırım kararı verirken en önemli kriterimiz ilgili fikri hayata geçirecek kişi ya da takım oluyor. Yetenek her şeydir.

ESNEKLİK ÖNEMLİ

Bizim aradığımız ama çok önemsenmeyen bir başka yetenek de girişimcilerin dönüşüme açık olmaları. Çünkü iş fikirleri nadir olarak değişmeden, ilk halleriyle yola devam ederler. Portföyümdeki en başarılı şirketler bugün, onlara ilk yatırım yaptığımızda yapacaklarını söyledikleri şeylerden çok farklı şeyler yapıyorlar.

ESAS SORU

Benim için inovasyonun giderek hızlandığı bir dünyada başarılı bir şirket olmanın en önemli kriteri de budur. Bir fikri olan ve bu fikri hayata geçirmeye çalışan insanların gerektiğinde farklı yönlere gidebilme kabiliyeti ve esnekliği var mıdır? Eğer cevap ‘evet’ ise başarı için büyük şansları var. Eğer cevap ‘hayır’ ise burada belirsizlik başlar, çünkü değişimin hızı giderek artıyor ve gelecekte de bu böyle olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.