“BAŞARILI GİRİŞİMCİLER BİRBİRİNE BENZER”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

SPIEGEL, ZUCKERBERG

Aslında başarılı olacak girişimcileri tespit etmek çok zor. Çünkü iyi girişimciler tanım gereği katı kuralları olmayan insanlardır. Başkalarının görmediklerini görürler. Bazen bu, başarısızlığa da neden olur. Geri kalan zamanlarda ise başarı demektir. Tabii ki bunlar değişmez kurallar değil. Örneğin Snapchat’in kurucusu Evan Spiegel’in yıkıcı bir girişimci geçmişi yok. Keza Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in de…

ALİBABA ÖRNEĞİ

Benzer şekilde Alibaba’nın kurucusu Jack Ma da kağıt üzerinde tipik bir girişimci olarak gözükmüyor. Teknoloji ya da ürün üzerine uzmanlaşmış biri değil. Ama karizmatik bir lider ve birebir diyaloglarda da, stadyum dolusu müşteriye konuşurken de ilham veriyor. Aynı zamanda bir vizyoner. Alibaba için geleceğin nerde olduğunu görüyor ve diğer insanlara belirlediği amaç doğrultusunda çalışmaları için ilham veriyor.

ORTAK NOKTALAR

Jack’in gücü yeteneği değerlendirme ve geliştirme konusunda… Organizasyonunu geliştirmek ve kademelerini güçlendirmek konusunda çok amansız. Çok rekabetçi ve girişimlerinin geleceğinin nerede olduğuna odaklanmış durumda. Farklı geçmişlerine, kökenlerine, yaşlarına rağmen dünyanın her tarafındaki girişimcilerin benzer özellikleri paylaşması sürpriz sayılmaz. önemli hale gelebilir. Örneğin internet girişimleri için hükümet lisansı gereken Çin gibi pazarlarda hem doğru iş ortağını hem de uygun hükümet iletişim kanalını bulmak o piyasada başarılı olmanın en kritik şartlarıdır.

Şirketlerin dünyaya açılırken yaptıkları en büyük hata sizce nedir?

Kanımca şirketlerin yaptığı en büyük ortak hata konuya “standart beden” anlayışıyla yaklaşmaları… Her coğrafyanın kendine özgü farklı işleyişi var ve küresel bir şirket bu yerel nüanslara adapte olmak, kendisini buna göre düzenlemek konusunda son derece dikkatli olmalı. Birçok şirket bir yerde başarı gösteren formülün diğer tüm coğrafyalarda işleyeceğini zannediyor ve sonunda lokalde daha çevik bir rakipleri tarafından elimine ediliyorlar.

Şirketler globalleşirken rekabet avantajlarını artırmak için ne yapmalı?

Şu net ki devamlı inovasyonla teknoloji ve üretime yatırım teknoloji şirketlerinde rekabet avantajını artırmak için kilit konular… Buna ek olarak, kilit yerel oyuncularla stratejik ortaklıklar kurmak da rekabet üstünlüğü sağlamaya katkı sağlayacaktır.

Günümüzün küreselleşen dünyasında hiçbir şirket eski ürünlerin gelişmekte olan piyasalarda iş yapacağı yanılgısına kapılmamalı. Yeni ürününüzü tüm piyasalara aynı anda sürmelisiniz. Örne-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.