ÇİN’DEKİ FIRSATLARA DİKKAT!

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

TİCARET HACMİ ÇEKİCİ

650 milyon Çinlinin online olduğu düşünüldüğünde internet bazlı şirketler için burada büyük bir potansiyel olduğu görülebilir. Yatırım Bankası Morgan Stanley’nin tahminlerine göre 2018 yılı sonu itibarıyla Çin’de dünyanın geri kalanından çok daha fazla online alışveriş gerçekleşecek.

HÜKÜMETE DİKKAT

Fakat her pazar gibi Çin’in de karmaşık tarafları var. Olağanüstü fırsatlara karşı çok rahatsız edici bir gerçeklik söz konusu. Yerli ya da yabancı herhangi bir internet bazlı şirketin ürünleri merkezi hükümetin blokajına maruz kalabilir. Bugün Twitter, Facebook, Instagram ve Youtube gibi pek çok global popüler siteye giriş Çin’de zor.

ZORLU YOL

Diğer yandan bazı şirketler Çin’de gayet iyi idare ediyor. Örneğin Çin, Apple’ın başlıca pazarı ve CEO’su Tim Cook’un dediğine göre orada ABD’dekinden çok daha fazla gelir elde etme yolunda. Yine de şirketler Çin’deki büyük potansiyeli ancak karmaşık hükümet baskısı ve regülasyonları anlayıp, bunları idare edebilirlerse gerçekleştirebilirler. Çin hükümeti sizin en büyük işbirlikçiniz veya düşmanınız olabilir. ğin bakın daha önceleri sinema filmleri dünyanın farklı yerlerinde farklı zamanlarda gösterime girerdi, şimdi ise büyük pazarlarda hemen hemen aynı gün gösterilmeye başlanıyor.

Küresel bir marka haline gelmiş en başarılı birkaç markayı ve bunu nasıl başardıklarını anlatabilir misiniz?

Teknoloji alanına baktığımızda, birçok şirketin global anlamda başarılı olduğunu görüyoruz. Örneğin Yahoo hem ABD ve Avrupa gibi batı piyasalarında başarılı olurken, hem de Yahoo Japan ve Alibaba ile Japonya ve Çin’de de önemli bir yatırımcı pozisyonu kazandı. Google, hem ABD hem de Avrupa’da baskın bir oyuncu ve Facebook’un da dünya genelinde 1 milyarın üzerinde kullanıcısı var. Apple ise belki de en önemli küresel başarı örneği… Ürünü coğrafyalar arası ölçeklendirilebilir ve yazılımı hem sezgisel hem de verimli.

Küresel bir marka haline gelmede ve bu pozisyonu korumada teknoloji ve inovasyon neden çok kritik önemde?

Güncel global ortam, şirketler için durmaksızın inovasyon ve geleceğe sürekli yatırım yapmak anlamına geliyor. Eğer büyük şirketler bunu yapmazsa, Silikon Vadisi’ndeki, Asya’daki veya Avrupa’daki bir sonraki startup işleri yapmanın daha iyi, daha hızlı, daha basit ve daha ucuz yolunu bularak ortaya çıkacak. Markaya ve piyasa pozisyonuna çok fazla bel bağlamak inovasyonun

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.