İŞLER DE GLOBAL OLDU

Capital (Turkey) - - AL RIES -

pazarlama, yeni müşteriler kazanmaktan çok müşteri tatminini ve müşterileri elde tutmayı amaçlayan bir pazarlama tarzı. Hiçbir şirket, pazarlama programının tamamını ilişkisel pazarlamaya odaklayamaz. Müşteriler yaşlanır ve ölürler. Zenginleşirler ve daha pahalı markalara yönelirler. Fakirleşirler ve daha ucuz markalara dönerler. Bir şirketin müşterilerinin uzunca bir zaman dilimi boyunca kendileriyle birlikte kalmamalarının çok daha başka nedenleri de vardır. Üstelik müşterilerin çoğunun aynı markayı satın almaya devam etmelerinin nedeni, markanın kalitesiyle fiyatıdır. Yoksa onun ilişkisel pazarlama programı değildir. Peki her şirket ilişkisel pazarlama yapmak zorunda mı? Elbette, o sizin mevcut müşterilerinizi elde tutmanıza yardımcı olur. Peki ilişkisel pazarlama sizin pazarlama planınızın tek ve vazgeçilmez bileşeni olmak zorunda mı? Hayır. Herhangi bir pazarlama planının vazgeçilmez bileşeni yeni müşteriler kazanmak olmalı.

Global şirketler kendi pazarlama stratejilerini nasıl yönetmeli? Yerel stratejiler mi, yoksa tek bir global strateji mi uygulamalılar?

önce bir şirket her bir ülke için farklı farklı pazarlama stratejileri geliştirebilirdi. Ancak bugün artık bu hiçbir işe yaramıyor. İşler global oldu. İnternet ve global medya yüzünden bir ülkede yapılan anında dünyanın dört bir yanında duyuluyor. Bu yüzden günümüzde şirketlerin markalarının her biri için global birer pazarlama stratejisi geliştirmeleri gerekiyor. Ancak bu strateji şirketin girmek istediği bazı ülkeler için değiştirilebilir. Örneğin marka isimlerinin bazen farklı lisanlarda işe yaraması için değiştirilmesi

gerekebilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.