“HER ZAMAN BİR B PLANI OLMALI”

Capital (Turkey) - - DENEYİM - Bu dönemde elbette bizim planlarımızda da önemli değişiklikler oldu. Hedeflerimizi sürekli olarak güncellediğimiz uzun toplantı süreçleri yaşadık. Güçlü ve dinamik yapımız, ihracat odaklı üretim anlayışımız kriz döneminden en az hasarla çıkmamızı sağladı.

Sarkuysan, Türkiye’nin en büyük elektrolitik bakır şirketi... Şirketin yönetimindeki isim Hayrettin Çaycı ise tam 30 yıldır bu dev şirketin kaptan köşkünde oturuyor. Bu uzun zaman diliminde Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı, yönettiği en önemli krizlerden birinin 2008’in ekim ayında başlayan global kriz olduğunu söylüyor. Bu krizde sektörde metal fiyatlarının önce yarıya daha sonra 3’te 1’e kadar düştüğünü belirten Çaycı, “Döviz kurlarının yüze 50-60 arttığı bu krizde önce büyük bir belirsizlik ortamına girildi. Ancak şirketimizin finansal ve ticari faaliyetlerinde spekülasyona dayalı politikalara itibar etmemesi, sorunların üstesinden gelmemize yardımcı oldu” diyor.

Çaycı, krizi atlatmak için neler yaptığını ve bu sürecin işe bakışını nasıl etkilediğini de şöyle paylaşıyor:

“Alım ve satım yaptığımız malzemeleri hedge ettik. Sadece işletmede üretimin devamı için zorunlu olarak bulunan havuzlardaki bakırı çok ani kararla forward işlemine tabi tutarak zararı minimize ettik. Kapasitemizi üst düzeyde kullanarak yüksek üretim ve satış beklediğimiz bir yılda içine girdiğimiz ağır kriz ortamında yılı zarar etmeden kapatmayı başardık. Şüphesiz bu sonuç şirketin kurmaylarıyla gece gündüz yapılan beyin fırtınasında oluşturulan doğru kararlarla elde edildi. Bu krizi yaşamış olmak bize her alanda daha sorgulayıcı ve tedbirli olmak gerektiğini öğretti.”

CİDDİ PANİK YAŞANDI

Yönettiğim en kritik kriz; Vestel CEO’su olduğum dönemde yaşanılan 2001 kriziydi. Biliyorsunuz, ekonomide beklentilerin olumsuzlaştığı bir dönemde, siyasi gerginliklerle birlikte piyasalarda ciddi bir panik yaşanmıştı. Bağlantılı olarak gecelik faizlerin astronomik olarak artması ve yoğun döviz talebi nedeniyle başta kamu bankaları olmak üzere büyük sıkıntılar yaşandı.

PLANLARDAKİ DEĞİŞİKLİK

Keskinoğlu Genel Müdürü Keskin Keskinoğlu, küçük yaşlardan itibaren aile şirketinde deneyim kazandı. Uzun yıllardır da beyaz et ve yumurta sektörünün en büyük oyuncularından Keskinoğlu’nun yönetiminde. Keskinoğlu, bugüne kadar yaşadığı en kritik krizin 2005 ve 2006 yıllarında tüm beyaz et sektörünü büyük çaplı etkileyen kuş gribi olduğunu söylüyor. 2005 yılının son üç ayına girildiğinde kuş gribi vakalarının bir anda dünyanın birçok ülkesinde görülmeye başlandığını hatırlatan Keskinoğlu, o dönemki atmosferi de şöyle anlatıyor: “Herkes paniklemiş ve kendilerine kuş gribi bulaşmasın diye kanatlı hayvan satın almaz olmuştu. Nitekim kısa sürede 53 ilden kuş gribi vakası haberleri gelmeye başladı. Satışlar Türkiye’de de neredeyse bıçak gibi kesildi. Entegre tesislerde ve kapalı alanlarda üretim yapanlarda kuş gribi

DOĞRU GÖZLEM

Güçlü insan kaynağımızın süreci doğru gözlemlemesi ve buna göre aksiyon alması da bizim için büyük avantaj sağladı. O dönem, pek çok şirket sıkıntı yaşarken biz, üretim, istihdam ve ihracat modelini geliştirip uygulayarak dönemi başarıyla atlattık.

KRİZ AŞMA FORMÜLÜ

Kriz dönemi bana en başta, her zaman bir B hatta C planımız olmasının ne kadar doğru bir karar olduğunu gösterdi. Farklı durumlara göre hızla değişebilen dinamik bir yapının önemini bir kez daha anladım. Krizlerin, küçülüp içe kapanarak değil; bizzat daha güçlü ve itibarlı bir iletişim yapılarak aşılabileceğini teyit etmiş oldum. Üretmek, istihdam sağlamak ve doğru pazarlama yöntemleriyle müşteriye güvenilir ürünleri sunabilmek, en derin krizlerin bile aşılabileceğini gösteriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.