“GEMİLERİ KİRALAYAMAYINCA SATIN ALMA TAAHHÜDÜ VERDİK”

Capital (Turkey) - - DENEYİM - Yapılan bu anlaşmayla piyasanın çok düşük olduğu bir dönemde kiralama yaparken piyasanın yükseldiği dönemde o gemilerin bize satılmasını sağlamış olduk. Tüm bu süreç iki hafta sürdü ve bizim için inanılmaz kötüydü. Yaşadığım bu krizle birçok şey çok ters

NASIL İKNA ETTİK?

Benim en net hatırladığım kriz, ro-ro yatırımıyla ilgiliydi. Ro-ro gemilerimizin kiralanmasıyla ilgili bir sorun yaşadık. Şirket önce gemileri vermek istedi. Kiralamak yerine gemileri satış taahhüdü ile kiralayacağımızı söyleyerek çalıştığımız şirketi ikna ettik.

İNANILMAZ KÖTÜYDÜ

köt

BİRÇOK ŞŞEY TERS GİTSE DE...

gi kaybetti as d İnoksan, ankastre mutfak sektörünün en köklü oyuncularından... İnoksan’ın kurucusu Vehbi Varlık’ın yaşadığı en önemli kriz 2012 yılında dedikoduyla büyüyen bir süreç. O yıl kısa bir mali kriz yaşadıklarını ve birkaç ödemeyi aksattıklarını aktaran Varlık, hiç ödeme aksatmayan bir işletmenin bu durumu yaşamasının tsunami etkisi yaratarak krize dönüştüğünü söylüyor. “İnsanlar kötü haberi çok seviyor, rakipler pusuda bekliyor. Etrafta ‘İnoksan’a neler oluyor’ diye konuşulmaya başlandı” sözleriyle o dönemki tabloyu ortaya koyuyor.

Bu durumun üstesinden nasıl geldiklerini de şöyle paylaşıyor:

“Tek tek müşterilerimizi ziyaret ettik. Ardından ödemelerimizi zamanında yaptık. Pozitif mesaj vererek işimizin hakkını teslim ettik. Ama en önemlisi yüz yüze iletişim kurduk. Yaklaşık 1 yıl bu krizi çözmek için uğraştım. Hayatım boyunca böyle bir durum yaşamadım. Sonunda hem işlerimiz hem müşterilerle olan ilişkilerimiz çok daha iyi oldu. Bu kriz sonrasında her yıl yüzde 15 büyümeye başladık. Ben de bu süreçte güveni zedelememek gerektiğini öğrendim.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.