“BORÇLANMAÇ HER ZAMAN MAKUL OLMALI”

Capital (Turkey) - - DENEYİM -

BÜYÜK BASKI

Yönettiğim en kritik kriz, 2008 krizidir. Hızla düşen fiyatlar, stok ve üretim süreçlerindeki yüksek maliyetli girdiler nedeniyle dayanılmaz zararlara neden olabilecek türdeydi. Bir yandan sabit giderler diğer yandan üretimin sürdürülebilir olmaması büyük bir ir baskı yaratmıştı.

SİPARİŞLERİ İPTAL ETTİM

Öngörülerimize e dayalı bir strateji izledim, hızlı fiyat düşüşleri ile elimizdeki yüksek maliyetli ürünleri mümkün olduğunca unca az zararla elden çıkarırken, diğer yandan hammadde girişlerini durdurdum ve siparişlerimizi iptal ettim, fabrikaların kapasite kullanımlarını düşürdüm. İşleyecek yüksek maliyetli hammaddesi olmayan fabrikaların üretimini durdurdum. Önce satış sonra üretim stratejisi izledim. Sıkıntıda olan müşterilerime yardım ederek onların güvenini kazandım.

PAZAR PAYINI ARTIRDIK

Kriz yönetiminden büyük bir başarıyla çıktık. Pazar payımızı artırdık ve çok kısa sürede tekrar tam kapasite çalışmaçalış fırsatı yakaladık. Fabrikaları kapattığımız dönemded dahi işçilerimizin ücretlerini tam ve eksiksiz ödeyerek ne kadar güçlü bir şirketşirke olduğumuzu göstermiş olduk.

GELECEĞİ OOKUMAK

Her krizin doğru yönetilirse aynıay zaman içinde fırsatlar barınd barındırdığını öğrenmek önemli bir kazan kazanım oldu. Dünyayı yakın izlemek, hisse hissetmek, geleceği okumak ve ana analiz etmenin ne kadar önemli ol olduğunu görmüş olduk. Her zaman minimum stok, her zaman güçlü bir bilanço ve güçlü öz varlık sahibi olmanın önemini gördük. Borçlanmanın makul olması gerektiğini anlamış olduk.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.