KÂR FORMÜLLERİ

Capital (Turkey) - - BİREYSEL EMEKLİLİK - Allianz emeklilik şirketlerinin genel müdürü Taylan Türkölmez ise “Çoklu dağıtım kanalı büyüme stratejimizle kanallarımızın verimliliğini her yıl artırıyoruz. BES, her ne kadar acente, broker ve direkt kanallarda da yer alsa bankasürans ağırlıklı büyüyor.

Yılbaşı itibarıyla sektörü etkileyecek değişiklik, en temel hatlarıyla bir yılda alınabilecek giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi toplamını asgari ücretin yüzde 8,5’i ile sınırlandırıyor. Bu kesinti, 5 yıldan sonra ise sıfırlanıyor. Sistemde 5’inci yılını dolduranlara 2021’den itibaren fon işletim giderlerinin bir kısmı iade ediliyor. Bu iade oranları, yüzde 2,5 ile başlayıp yüzde 25’e kadar yükselebiliyor. Bu kesintiler eski katılımcılar için de geçerli olacak.

Bu tabloda emeklilik sistemindeki tüm taraflar, gerek Türkiye Sigorta Birliği gerek oyuncular gerek de yönetim danışmanları, kârlılığın olumsuz etkileneceği konusunda

SIR MALİYETLERDE

Her şirketin farklı kârlılık formülü mevcut. Fiba Emeklilik Genel Müdürü Ömer Mert, “Kârlılığı ürün regülasyonundan dolayı artırmak sınırlıysa o zaman geriye maliyetleri iyi yönetmek kalıyor. En temel nokta operasyonel ve satış masraflarını yönetmek. Biz aslında dağıtım kanalımız Fibabanka’nın daha hızlı büyüyeceği varsayımıyla kurulmuştuk. Ancak ekonomik ve siyasi hızlı değişimler nedeniyle öngördüğümüz kadar büyüyemedik. O süreçte 4-5 yılda kâra geçmeyi hedefliyorduk. Diğer taraftan operasyonel maliyetlerimizi çok verimli yönettik. Küçük kalarak bu hedefleri daha kısa sürede yakalamış olduk. Ayrıca biz yeni kurulmuş olduğumuz için ölçeğimizde daha küçük ve bu dönemde küçük olmanın avantajları da var, onları kullanıyoruz” diyor.

ÇOKLU KANAL KULLANIMI

hemfikir. Örneğin Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Akif Eroğlu, “Yeni sistemle şirketlerin kârlılıklarının ne şekilde etkileneceği, şirketlerin portföy yapısına ve maliyetlerine bağlı. Ama bu kesintilerin şirketlerin getirisini negatif etkileyeceği, dolayısıyla şirketlerin yatırımlarının geri dönüşünü öteleyeceği net” ifadesini kullanıyor.

“Her mevzuat değişikliği, bizim gelirlerimizi ciddi oranda düşürüyor” diyen Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Uğur Erkan, şöyle devam ediyor:

TEKNOLOJİNİN ARTISI

Garanti Emeklilik Genel Müdürü Cemal Onaran, bu yeni dönemde kâr formüllerini şöyle aktarıyor: “Kârlılığımızı artırmak ve sürdürülebilir kılmak en önemli hedefimiz. İlk olarak, satışlarımızı artırarak portföyümüzü büyüterek uzun vadede gelirlerimizdeki kaybı telafi etmeye çalışmalıyız. İkinci olarak da giderlerimizi çok dikkatli şekilde kontrol etmeliyiz. Teknolojiyi daha iyi kullanmalıyız. Biz yıllardır özel ekranlar aracılığıyla operasyonel süreci oldukça kolaylaştırarak satış yapıyoruz. Son iki yıldır bu ekranları tabletlere taşıdık. Ayrıca operasyonel giderlere konu olan tüm alanları mercek altına almaya da devam ediyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.