2016 AYRIŞMA VE YOL AYRIMI YILI

Capital (Turkey) - - BORSA -

PARA POLİTİKASINDA AYRIŞMA

FED’in aralık ayında uzun süredir beklenen faiz artırımına gitmesiyle birlikte küresel anlamda para politikasındaki tarihi ayrışma da başladı. FED’i gelişmiş ülkeler arasında, İngiltere izleyebilir. Diğer yandan Avrupa ve Japon merkez bankaları genişleyici para politikasını en azından 2016 sonuna kadar sürdürecek. Hatta ekstra genişleme ihtiyacı duyabilirler. Türkiye’ye etkisi açısından özellikle FED’in faiz artırım hızı ve ECB’nin ekstra genişlemeye gidip gitmeyeceği oldukça önemli.

GELİŞMİŞ EKONOMİLERDE AYRIŞMA

Ekonomileri önemli ölçüde toparlanan ve bu toparlanmanın devam etmekte olduğu gelişmiş ülkelerin başında ABD ve İngiltere geliyor, Toparlanmaya çalışıp hâlen genişleyici politikalara ihtiyaç duyan ülkelerin başında ise Euro Bölgesi ve Japonya geliyor. En büyük ihracat pazarımız olan Avrupa Bölgesi’nde ECB’nin izlediği genişleyici politika, Euro’nun zayıf seyrinin devam edeceğini ortaya koyuyor. Zayıf Euro, Almanya ve diğer Euro Bölgesi ülkeleri arasında da bir ayrışmanın yaşanmasını gündeme getirebilir.

GELİŞEN EKONOMİLERDE AYRIŞMA

Gelişmekte olan ülkeler dediğimizde son yıllarda akla gelen ilk iki başlık Çin ve Kırılgan Beşli’ydi. Çin, bu alandaki popülerliğini negatif yönde olsa da sürdürüyor. Ancak, artık Kırılgan Beşli diye bir kavram yok. Bunların içinden pozitif ve negatif ayrışacaklar var. Reel getiri ve risk kıyaslaması açısından Türkiye, eski Kırılgan Beşli’nin tam ortasında. Burada Hindistan’ın yer aldığı olumlu uca mı yoksa Brezilya ve Güney Afrika’nın yer aldığı uca doğru mu yaklaşacağımız çok önemli olacak.

TÜRKİYE YOL AYRIMINDA

2012’den itibaren potansiyelinin altında büyürken, enflasyonu beklentilerin ve hedeflerin üzerinde seyretti. Böyle bir ortamda faizlerin nasıl belirlenmesi gerektiğinin kolay bir yanıtı olmadığından, sağlıklı bir para politikası yürütmek de zorlaşıyor. Enflasyon tarafındaki sorunları, sadece para politikasıyla çözmek zor. Alınacak yapısal önlemler, hem enflasyonun sürdürülebilir seviyelere gerilemesi hem de istikrarlı bir büyüme performansının yakalanabilmesi açısından hayati önem taşıyor.

DİĞER FAKTÖRLER

İran’ın yeniden oyuna dahil olması, Çin, nisan ayındaki TCMB başkanlık seçimi, haziran ayındaki OPEC toplantısı, İngiltere’nin AB üyeliğine ilişkin referandum ve ABD Başkanlık seçimleri de yakından izlenecek. dukça iskontolu. BİST–100 Endeksi 2004 yılından bu yana ortalama 1.39 x PD/DD ve 9.77 x F/K ile işlem görüyor. Endeksin 70.000’in aşağısına sarkması durumunda yaklaşık 1.15 x PD/DD ve 8.90 x F/K seviyelerindeki hatta bir miktar daha aşağısındaki piyasa çarpanlarıyla karşılaşıldığını görüyoruz. Bu seviyeler son 10–12 yıl boyunca yıl içindeki görülen ortalama en düşük seviyelere karşılık geliyor. Bu nedenle endeks, hemen

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.