“Hisse ağırlığı artırılabilir”

Capital (Turkey) - - PARA YATIRIM -

Geçen ay altın fiyatlarında yaşanan yukarı yönlü toparlanma, altına dayalı emeklilik yatırım fonlarını öne çıkardı. 31 Aralık-25 Ocak tarihleri arasında en çok kazandıran fonların tamamı altın fonları ve getirileri yüzde 6,59 ile 5,93 arasında değişiyor. İlk sırada Allianz Yaşam ve Emeklilik’in altın fonu yüzde 6,59 getiriyle var. Onu Asya Emeklilik’in altın katılım fonu ve Avivasa Emeklilik’in altın fonu takip ediyor. abancı ilgisinin zayıf kalmaya devam etmesi piyasanın yükselişi önündeki en büyük engel olarak kalmaya devam ediyor. Genel olarak belirli bant aralığında piyasanın sıkıştığını görüyoruz. Avrupa Merkez Bankası’nın mart toplantısında enflasyon hedefine ulaşmak için parasal genişleme hamlesinin yeniden revize edilebileceğini açıklaması, piyasaların soluklanmasına neden olabilir. Ancak global yavaşlama FED’in mart ayında ikinci faiz adımı atma beklentilerinin de ötelenmesine neden oluyor. Turkish Yatırım Genel Müdürü BERRA DOĞANER, şubat ayında Çin’in yeni yıl tatili nedeniyle piyasadaki baskının hafiflediğini söylüyor ve “Japonya’nın enflasyon hedefine ulaşmak için yenin değer kazanmasının önüne set çekmeye çalışması ve parasal genişlemeye devam edeceği beklentisi, gelişen ülke piyasalarının olumlu bir süreç geçirmesine imkan sağlayabilir. Bu süreçte borsa 75.000 seviyesini hedefleyebilir” diyor. Doğaner, bu dönemde hisse pozisyonunun artırılabileceği kanaatinde.

YATIRIM ARAÇLARINDA

GEÇEN AY

/ MEVDUAT İLK TERCİH Piyasalarda yaşanan belirsizlik, gösterge faizin çift haneli seviyelerde seyretmesine neden oluyor. Kısa vadede de tek haneli seviye beklenmiyor. Bu ortamda yatırımcı

/ ÖNCELİK DOLARDA Avrupa Merkez Bankası’nın mart ayında yeni bir parasal genişlemeye yöneleceği algısı var. Bu algıya ilave petrol fiyatlarının 30 doların üzerinde tutunma eğilimi ve dolar endeksinin gevşemesiyle birlikte dolar/TL’de 2,98 desteği test edilebilir. Ancak ilk çeyreğin sonuna yaklaşırken, piyasaların FED ve ECB toplantısı öncesi volatilite kazanmasıyla birlikte kur yeniden 3,02-3,07 bandına çakabilir. Bu ortamda öncelikli tercih dolar olacak. için en önde gelen yatırım aracı TL faiz olarak dikkat çekiyor. Burada mevduat öne çıkıyor. Özel sektör tahvili ve bu tahvillere yatırım yapan fonlar da ek getiri için tercih edilebilir.

/ HİSSE OLMALI Son günlerde ABD ve Rusya arasında Suriye üzerinde anlaşma sinyalleri artmaya başladı. Bölgede jeopolitik risklerin azalması halinde endekste bir miktar yükseliş olabilir. Kısa zamanda FED’in faizleri artırma riski de azaldı. Borsanın geldiği iskontolu seviyeler de dikkate alındığında yatırımcıların portföyünde hisse senedi olmalı. Kısa vadede negatif hava sürebilir, ancak ortauzun vadede iyi getiri yakalanabilir.

/ YÜKSELİŞ YAŞADI Altın uzun aradan sonra güvenli liman algısıyla 1.100 doların üzerine çıktı. Küresel hisse senetlerinin Çin’in büyümesindeki yavaşlama ve petrol fiyatlarındaki sert düşüşün etkisi ile güçlü kayıplar yaşamasıyla altına ilgi arttı. Ancak bu yukarı hareketler sınırlı olabilir. Çünkü ABD’nin Mart ayında olmasa da faiz artırım beklentisi devam ediyor. Gram/TL bazında ise dolar hareketleri izlenmeli. Bu nokta da dikkate alındığında portföylerde çok fazla altın tavsiye edilmiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.