BAŞARISIZLIK HER ZAMAN OLUR

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN - Rtaya ne zaman yeni yılda yapılacak devrimler konusu atılsa annem Eve, gülerek insanlara benim küçük bir çocukken daima “yeni yıl devrimlerimden” bahsettiğimi hatırlatmaktan çok hoşlanır. Her ne kadar sözcükleri yanlış kullanmam yüzünden genellikle yanlış

ir şirkete yatırım yaptığınızda aynı zamanda çalışanlarına da yatırım yapmış olursunuz. Ne zaman bir girişimci yanıma gelse ilk içgüdüm, fikri hakkında düşünmeden önce girişimcinin kendisi hakkında bir değerlendirme yapmak yönündedir.

Eğer o insan zeki, aklı başında, enerjik ve kendi fikirleriyle endüstrisine tutkuyla bağlıymış gibi görünüyorsa onunla birlikte çalışma ihtimalim çok yüksek olur. Elbette bir sonraki şart da bu girişimcide, mevcut bir piyasadaki boşluğu dolduran ya da bozuculuk yapılması zamanı gelmiş yorgun bir sektörü baştan aşağıya sarsıcı ve heyecan verici bir iş planı olmasıdır.

2014 başlarında Union Square Ventures ile Avalon Ventures tarafından düzenlenen bir fon toplama turuna katıldıktan sonra Sidecar adındaki bir araba paylaşım şirketine yatırım yaptım. Sidecar, sürücülerin yanlarına birkaç yolcuyu da almaları veya bir yolcular ve paketler kombinasyonuyla tasarruf yapma imkanı sunan yeni bir araç havuzu sistemiyle araba paylaşımı endüstrisinde liderliğe oynuyordu.

Gözümü bile kırpmadan yatırım yaptım, çünkü paylaşım ekonomisiyle bilhassa da araba paylaşımıyla fevkalade ilgileniyordum (Ayrıca Uber ile Hailo’ya da yatırım yaptım). Yıllar önce teknolojinin yolunun bir gün kaçınılmaz bir şekilde günlük ulaşım ağlarıyla kesişeceğini ve çok daha sağlam bir talep üzerine ekonomiyi geliştireceğini düşünmüştüm.

DEĞİŞİM BAŞLIYOR

Sidecar, Uber gibi şirketler sayesinde bu öngörüm gerçekleşmiş oldu. Paylaşım ekonomisi iş modelleri, artık otellerden evlere kadar her şeyi kapsıyor ve milyonlarca insanın kazançlı çıkmasını sağlıyor.

Ayrıca saygı duyduğum ve enteresan işler yapan girişimcileri destekleme fırsatını yakalamış olmak da çok hoşuma gitti. Sidecar eş-kurucusu Sunil Paul ile 2010’da Karbonla Savaş Odası’nın Gigaton Ödülleri için birlikte çalıştık.

O günden beri daima araba paylaşım pazarında rekabet için oldukça geniş bir alan olduğuna inanıyordum. Sunil ve ekibinin neler yapabileceğini görmeye çok hevesliydim.

30 Aralık’ta Sidecar yön değiştirdi. Her ne kadar inovasyonlar yapmaya devam ediyorsa da şirket kararlarınızı bile şimdiden unutmuş olma ihtimaliniz çok yüksektir. Ama üzülmeyin, yalnız değilsiniz! Scranton Üniversitesi’nin Klinik Psikoloji Dergisi’ne göre yeni kararlar alan insanların yüzde 29’u ocak ayının ikinci haftasına bile gelmeden eski alışkanlıklarına geri dönüyormuş. ZUCKERBERG VE KARARLARI Popüler kararlar arasında daha az para harcamaya çalışmak veya daha iyi organize olmak da var. Bazı insanlar daha karmaşık meydan okumalar gerektiren kararlar almayı tercih eder. Örneğin Facebook’tan Mark Zuckerberg, 2011 yılında sadece kendi öldürdüğü hayvanların etini yemeye karar verdi. Bu yıl ise 584 kilometre koşmaya çalışacak ve kendi evinin baştan aşağıya kontrol edebilecek bir yapay zeka sistemi yaratacak. Bu ayın başlarında Facebook’ta kendi sesini tanıyan, misafirleri eve almak için yüz tanıma teknolojisinden faydalanan ve kendisi evde yokken kız bebeği Max’in sesini gizlice dinlemesine izin veren bir araç icat etmeye niyetli olduğu duyurusunu yaptı. Ben sadece Zuckerberg’in, yapay zeka yardımıyla olsun veya olmasın, bu bebeğin gelecekte kendi hayatını ne kadar çok değiştireceğinin tam anlamıyla farkında olup olmadığını merak ediyorum. Şirketler pek çok yönleriyle tıpkı insanlar gibi yaşlanır. Çocukken çok sevimli ve enerjiktirler; yaşamlarının daha sonraki evresinde asla bağışlanmayacakları türden şeyler yaparlar ama hiçbir ceza almadan kurtulurlar. Ergenlik dönemlerinde, bir parça ukalalaşır ve her şeyi bildiklerini

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.