GELECEK BULUT’TA

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

YATIRIMLAR

Türkiye yazılım sektörü, 2014 yılında yüzde 26,5 büyüyerek 6,3 milyar TL’ye ulaştı. Sektörün en önemli ayaklarından ERP (kurumsal kaynak planlama) yazılım pazarı 2014’te yüzde 7-8 bandında büyüyerek 140 milyon dolar seviyesini gördü. Kurumsal uygulama yazılımları pazarı ise 2014’te yüzde 6,3’lük bir büyüme kaydetti. Türk Ticaret Kanunu, dijital dönüşüm projeleri kapsamında kurumsal uygulama yazılımları yatırımları gerçekleştirildi.

KULLANIM AZ

2015 yılı şirketler için bilişim teknolojileri bütçelerinin kısıldığı bir yıl oldu. Sektörün temel sorunu, Türkiye’de kayıtlı ticari işletmelerin ticari yazılım kullanım oranının yüzde 20 seviyesinde olması. 2,4 milyon kayıtlı şirketin sadece 400 bini ticari yazılım kullanıyor. Şirketlerin ticari yazılımın faydaları konusunda yeterli bilgi sahibi olmaması da bir diğer sorun.

BÜYÜKLÜK

Şirketler tarafında gerekli bilinçlendirme sağlanabilirse sektörün mevcut pazar büyüklüğünün 3-4 katına çıkacağı öngörülüyor. Mikro Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Tomuş, “Bilişim sektörünün geleceğini her açıdan Bulut’ta görüyoruz. Ayrıca önümüzdeki 5 yılda KOBİ, mikro işletmeler ve startup’lara yönelik düşük yatırım maliyetli ticari yazılımlar ve bulut temelli uygulamaların ön plana çıkmasını bekliyoruz” diyor.

CİRO

AVM sektörü, 2013 yılını 60 milyar TL’lik bir ciro ile kapattı. Bu rakam 2014 yılı sonunda 75 milyar TL’ye ulaştı. 2014 yılı alışveriş merkezi sektöründe ağırlıklı olarak önceki yıllarda başlatılmış olan projelerin tamamlandığı bir yıl oldu. 2014’te 17 yeni alışveriş merkezi açıldı ve toplam kiralanabilir alan büyüklüğü 9,8 milyon metrekareye ulaştı.

YATIRIMLAR

Türkiye’de yaşanan bölgesel gelişmeler ve seçim ortamının etkisiyle AVM yatırımlarında yavaşlama görülüyor. Sektörün kamu otoritelerinden beklentisi yerli ve yabancı yatırımcılar için bu kaygıların yok edilmesi. 2015 yılında yürürlüğe giren “Perakende Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun” kapsamında çıkacak yönetmelikler hem yatırımlara hem de işleyişe yön verecek.

HEDEFLER

2015 sonu itibarıyla 95 milyar TL’lik ciroya ulaşması öngörülen sektörün 2016 yılı için ciro hedefi 110 milyar TL. Önümüzdeki 5 yılda yaklaşık 75 AVM daha açılması bekleniyor. Bu da kiralanabilir alan olarak yüzde 40’a yakın artış anlamına geliyor. Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, “Bundan sonra yatırımcı büyük AVM yatırımlarının yanı sıra semtlerde bulunan küçük ölçekli AVM yatırımlarına pazarlama desteği verecek” diyor.

DALGALI YIL

2014 yılı iş makineleri sektörü için inişli çıkışlı bir yıl oldu. Dövizdeki dalgalanmaya da bağlı olarak sektör 2014 yılını 2013’e göre yüzde 15 küçülme ve yaklaşık 11 bin 500 satış adediyle kapadı. 2015’te ise ülke iki kez seçime gitmesine ve komşu ülkelerdeki yaşanan problemlere rağmen, kamu yatırımlarının devamıyla bir önceki yıla göre yüzde 8 büyüdü.

PROJELER

3’üncü köprü ve 3’üncü havalimanı projeleri, Çanakkale Boğazı’na yeni köprü planı, kentsel dönüşüm, altyapı ve üst yapı inşaatlarının da arasında bulunduğu kamu projeleri iş makineleri sektörünü heyecanlandırıyor. 750 milyar dolarlık bin yatırım projesi, ülke kalkınmasında önem taşıdığı kadar iş makinelerine olan ihtiyacı da artırıyor.

VİZYON 2023

2015 verilerine göre, 120’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren sektör, 1,2 milyar dolara ulaşmış olan ihracatını, 2023’te 10 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyor. Bu hedefin tutturulabilmesi için 4,5 milyar dolar yeni yatırım yapılması ve toplam üretim tutarının 13,8 milyar dolara ulaşması amaçlanıyor. Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) Genel sekreteri Faruk Aksoy, “Vizyon 2023 yatırımları gerçekleşirse 2023 yılı için hedeflenen 20 bin adetlik satış hedefi daha da aşılacaktır” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.