İSTİKRAR BEKLİYOR

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

İHRACAT

2011 yılından bu yana dünya piyasalarında yaşananlar ve komşu ülke sorunları özellikle 2014 sonrasında kimya ihracatını önemli ölçüde etkiledi. Sektör ihracatında miktar bazında yükselişe karşın EuroDolar paritesinin etkisiyle değer bazında düşüşler yaşadı. 2015’te kimya ihracatı bir önceki yıla göre değerde yüzde 13,8 azalırken, miktarda yüzde 12,59 artarak 17,3 milyon tona ulaştı.

TEŞVİK BEKLİYOR

Özellikle Afrika Sahra altı, Uzakdoğu’da Vietnam, Kamboçya, ABD ve Arap ülkeleri sektörün hedeflediği pazarlar arasında bulunuyor. Ancak sektör hammaddede yüzde 80’lere varan yüksek oranlarda dışa bağımlı durumda. Sektör temsilcileri bu alanda daha fazla yatırım teşviki bekliyor.

GÖZÜ KURDA

Kimya, iç ve dış tüm olumsuzluklara rağmen 2015’i ihracat sıralamasında otomotiv ve hazır giyimin ardından üçüncü sektör olarak bitirdi. Sektör en fazla ihracatı Mısır, Irak ve Almanya’ya gerçekleştirdi. Sektörün 2016 yılı sonunda 16 milyar dolar civarında bir ihracata ulaşarak 2015 rakamını aşması öngörülüyor. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz, “Ekonomik yapı ve kurdaki istikrar, diğer sektörlerde olduğu gibi bizim de en büyük beklentimiz” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.