BÜYÜME BEKLEMİYOR

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON - Mücevher sektörü, tasarım konusunda da ciddi mesafe kat etti. Ancak markalaşma konusu sektör için hala sıkıntı arz ediyor. Sektör bu sorunu aşmak için 2015 yılında iki fuarda toplamda 2 bin 500 civarında VIP alıcıyı Türkiye’de ağırladı. Bu yıl da dünyanın

UMUTLU

ÖTV ETKİSİ

Türkiye motosiklet sektörü, 2011 yılında 250 cc’ye kadar olan motosikletlerin ÖTV oranında yapılan indirim sonucu satışlarda yüzde 47’lik bir artış yaşadı. Fakat yapılan indirimin sadece 250 cc’ye kadar olan bölümde uygulanması nedeniyle artış, 2012’de yerini yüzde 10’luk bir düşüşe bıraktı. 2013 yılında sektörün satışları bir önceki yıla göre yüzde 3,5 büyüdü. Ancak yine ÖTV zamlarının etkisiyle 2014’te satışlar yaklaşık yüzde 3 düştü.

MALİYET

Sektörün en önemli sorunlarından biri motosiklet kullanım maliyetinin yüksekliği. Zorunlu Trafik Sigorta ücretlerinin uygun maliyetlere çekilmesi gerekiyor. Motosiklet Endüstrisi Derneği’nin (MOTED) girişimleri üzerine Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü konu ile ilgili şikâyetlerin giderilmesi için bir çalışma başlattı.

DÜŞÜŞTE

Seçimler ve döviz kurlarına bağlı fiyat artışlarının etkisiyle motosiklet sektörünün 2015’i önceki yıla göre yüzde 8 civarı düşüşle 165 bin satış adedi seviyesinde kapatması bekleniyor. 2016’da ise satışların aynı seviyede kalması öngörülüyor. MOTED Başkanı Nihat Çadırcı, “Yaşadığımız coğrafyanın getirdiği bir takım negatif etkiler, Rusya ile ilgili gelişmeler ve döviz kurlarına bağlı olumsuzluklarla beraber pazarda büyüme beklemiyoruz” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.