EKONOMİDE 1 KASIM’DAKİ İYİMSERLİK KALMADI

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

kredi açtığı şeklindeydi. Seçmen bunu yaparken herhalde yine bir tek parti hükümetinin kurulmasıyla siyasi istikrarın geri döneceğini umuyor, böylece barışa ve huzura da yeniden kavuşacağı ümidini taşıyordu.

Ancak 1 Kasım’ın üzerinden neredeyse dört ay geçti ve işler hiç de umulduğu gibi gitmedi. Çözüm sürecinin ortadan kalkmasıyla birlikte Güneydoğu’daki Kasım’da tekrarlanan genel seçimden tek parti iktidarının çıkması ekonomide büyük bir iyimserlik yaratmıştı. Bunu da en bariz şekilde tüketici güven endekleri yansıtmıştı. Ancak seçim sonrasında işler beklendiği gibi gitmeyip de sorunlar hafiflemek yerine daha da ağırlaşınca, bu iyimserlikten eser kalmadı. Tüketici güveni dört ayda neredeyse seçim öncesindeki seviyesine geri döndü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Merkez Bankası’nın birlikte hazırladıkları tüketici güven endeksinin (TGE) değeri, ekim ayında yani 1 Kasım’daki tekrar seçim öncesinde 62,8’di. Bu değer kasım ayında 14,3 puanlık bir sıçramayla 77,1’e yükselmişti. Sonraki üç ayda ise yönünü tekrar aşağı döndü. Şubat ayında da yeniden 70’in altına inerek 66,6 seviyesine kadar geriledi.

TGE’nin gelecek 12 aylık döneme ilişkin beklentilerden oluşan dört alt kalemi var. Bunları hanenin kendi maddi durumuna ilişkin beklentisi, genel ekonomik durum beklentisi, işsiz sayısı beklentisi ve tasarruf etme ihtimali terör yeniden tırmandı. Terör eylemleri sadece Güneydoğu ile de sınırlı kalmıyor, başkentin göbeğine kadar geliyor. Üstelik bu kez sadece PKK ile değil bir de IŞİD ile uğraşılıyor. Suriye’deki iç savaş her geçen gün Türkiye’yi biraz daha fazla etkiliyor. Bu savaşın yarattığı mülteci akını artık Türkiye’nin hem ekonomik hem de toplumsal dengelerini bozuyor. Yine oluşturuyor. Bu kalemlere bakıldığında tüketicinin 1 Kasım’daki seçim sonrasında kendi durumundan çok genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliğe kapıldığı görülüyor. Genel ekonomik durum beklentisinde kasım ayında yaşanan sıçrama 30,9 puanı buluyor. Hatta bu kaleme ilişkin endeks değeri kasım ayında iyimserlik-kötümserlik sınırı olan 100’ün de üzerine çıkmıştı. Ancak son üç ayda yaşanan gelişmeler tüketicinin genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliğini ortadan kaldırdı. Bu endeksin değeri tekrar 100’ün altına inerken, kasım ayındaki sıçramanın yarısı üç ayda geri alındı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.