“BEL’İ 4 YILDA 4 KAT BÜYÜTTÜK”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Fransız Bel Group, 150 yıllık bir aile şirketi. Grubun dünya çapında 28 peynir üretim tesisi ve 31 ofisi var. 12 binin üzerinde çalışanıyla 120’den fazla ülkede 2,8 milyar Euro’luk bir ciroya sahip grup, 10 yıldır da Türkiye pazarında faaliyet gösteriyor. La Vache qui rit, Karper, Piknik ve Kiri markaları ile Türkiye pazarında yer alan Bel, Çorlu’daki tesisinde gerçekleştirdiği üretiminin yüzde 60’ını da ihraç ediyor.

Türkiye’de Bel Group’un başındaki isim Aytekin Yıldız. Yıldız’ın şirketteki kariyer yolculuğu ise başarı hikayesi olarak tanımlanabilecek bir hikaye. 2009 yılında Bel Group’a Fransa merkez ofiste, global finansal kontrolö, olarak katılan Aytekin, 2010 yılında Türkiye’ye dönüş yaparak Bel Türkiye’nin finans, insan kaynakları, satın alma ve BT’den sorumlu CFO’luğunu üstlendi. Bu süreçte Bel Türkiye’nin yeniden yapılandırılmasında önemli rol oynadı. Tüm fonksiyonları ticari ve endüstriyel stratejileri ve organizasyonel yapılanmayı içeren 3 yıllık bu dönüşümün ardından şirket, hedeflediği kâr ve büyüme rakamlarına ulaşınca Aytekin de Bel Türkiye Ülke Müdürü olarak terfi aldı. Bugün Türkiye’nin yanı sıra İsrail, Malta ve Kıbrıs’ın da genel müdürlüğünü üstlenen Yıldız, Bel Türkiye’nin son 4 yılda ihracat da dahil olmak üzere 4 kat büyüdüğünü söylüyor. Önümüzdeki 3 yıl içinde mevcut iç satışlarını yüzde 50 artırmayı planladıklarını açıklıyor. Bu büyümeyi nasıl gerçekleştireceklerini şöyle anlatıyor:

“Bu yıl yine büyümeye odaklanıyor olacağız. Faaliyet gösterdiğimiz 4 ülkede rekabetçi stratejimiz sayesinde pazar payımızı artırmak için çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz. Türkiye’den yönettiğimiz İsrail, Malta ve Kıbrıs’ın da dahil olduğu 4 ülkede; sürülebilir peynir pazarının en önemli oyuncularından birisi olmayı, pazara yenilikçi yüksek kaliteli ve eğlenceli ürünler sunarak, daha çok tüketiciyle buluşmayı hedefliyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.