“DİJİTALİN PAYINI YÜZDE 50’YE ÇIKARACAĞIZ”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Domino’s Pizza, 471 restoranı ve 510 milyon TL’lik cirosuyla Türkiye’de hızlı servis pizza pazarının açık ara lideri konumunda. Bu yıl Türkiye’deki 20’nci yılını kutlayan markanın, bu pozisyonda olmasını sağlayan en büyük etken ise 20 yıldır Domino’s Pizza Türkiye Genel Müdürlüğü’nü yürüten Aslan Saranga.

Saranga, Domino’s’un ilk kez 2001 krizinin ardından lider olduğunu belirtiyor. Krizi iyi değerlendirdiklerini, uygun fiyatlı ürünlerini kriz ortamında uygun fiyatlı buldukları restoranlarda tüketiciyle buluşturduklarını anlatıyor. Kendilerine kalıcı liderliği getiren süreci de şöyle paylaşıyor: “Krizde beyaz yaka da işsiz kalınca Domino’s Pizza restoranları açarak sistemimize dahil oldu. 2003-2004 yılında 40 restoran olduk ve liderliği aldık. 2010 yılına kadar her yıl 30 restoran açıp yüzde 30 oranında büyüme temposuyla ilerledik. 2010’dan sonra her yıl 70 restoran açmaya başladık. Büyümemizi evlere servis pazarının hızı da etkiledi. 30 dakikada hızlı servisle öne çıktık. 2008 yılında 100 restorana ulaşınca ilk TV reklamını vermeye başladık. Böylece marka bilinirliğimiz ve ciromuz artmaya başladı. Bugün pazar payımız yüzde 45’ler seviyesinde.”

Toplam 61 ilde yer alan Domino’s, sektörünün en yaygın markası. Ancak marka daha da büyüme peşinde. Saranga bunun için yeni bir strateji oluşturduklarını açıklıyor. Restoranda hizmetlerini artıracaklarını, daha çok kişiyi restoranda ağırlamaya başlayacaklarını söylüyor.

Dijitale de her zamankinden daha fazla önem vereceklerinin altını çiziyor. Saranga, önümüzdeki döneme ilişkin hedeflerini şöyle paylaşıyor:

“Evlere servis talebinin yüzde 35’i dijital kanallardan siparişle geliyor. Şu anda hızlı servis pazarında en çok ziyaret edilen web sitesi bizim ki. Dijitalin toplam satışlardaki yüzde 35 olan payını 2-3 yıl içinde yüzde 50’ye çıkarmak istiyoruz. Önümüzdeki 7-8 yılda restoran sayımızı da 1.000’e çıkaracağız.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.