2016 YILI LİDERLİK HEDEFLERİ

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ - HER DOĞRUDAN ÇALIŞANLA YILDA BİR DEFA İLHAM VERİCİ GÖRÜŞME YAPMAK İCRADAN SORUMLU YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI DR. CEM KARAKAŞ LİDERLİĞİNDE YAPILAN EXECUTIVE COMMITEE TOPLANTILARIYLA KARARLARI BİRLİKTE OLUŞTURMAK PLADIS ŞİRKETİNİN FONKSİYONEL HALE GE

Türkiye’de imal ettirdik. Kuzenim Abdurrahman Selçuk Berksan Bey’in o zaman büyük gayreti oldu. Çok iyi bir mühendisti. İlk patronum da oydu.

Siz o zaman Selçuk Bey ile neler yapıyordunuz?

Ben imalatın koordinasyonunu yapıyordum. Kaliteye bakıyordum. İlk düzenli, maaşlı işim buydu. 1983’te üniversiteden mezun oldum. İlk yıl dışarıda çalıştım, sonra fabrikaya geldim.

Selçuk Bey, ilk başladığım yıl benden, “Bir şeyin 99 tane nasıl yapılmayacağını” araştırmamı isterdi ki bir tane doğrusunu bulayım, emin olayım. Önce “Olmayacaklar listesi” hazırlatırdı. Değişik bir anlayıştı. Şimdi ben öyle çalışmıyorum. Başlayıp olmayan, başarısız işlerim de var. Biz şimdi biraz daha lüks, yani daha rahat çalışıyoruz. İmkanlarımız daha başka şimdi.

Peki ilk başladığınızda geleceğe yönelik kafanızda bir şey var mıydı?

Biz başladık ama o dönemde şöyle bir problem çıktı: Bir bisküvi fabrikası ve içinde 6 patron. Amcam, babam, eniştemiz Orhan Bey, kuzenlerim Selçuk ile Faruk ve bir de ben. 6 patron bir bisküvi fabrikasına çok geliyordu. Bir gün Sabri Bey bana “Sen ne yapıyorsun” diye sordu. Yaptıklarımı anlattım. “Ne kadar zamanda yapıyorsun?” dedi. “Yarım günde işim bitiyor. Hatta biraz sıksam daha çabuk yaparım” dedim. “O zaman git öbür yarım gün başka bir iş yap” dedi. Boş durmamı istememişti. Ben de peki diyerek çıktım.

Önce ne iş yapabilirim diye baktım. Kimyayı çok merak ediyordum. Sabri Bey’in de gizemli olduğu için kimyaya meraklı olduğunu biliyordum. O merakımla kimyevi madde üretmeye karar verdim. Sonra bir laboratuvar kiraladım. Sabah 6’da erkenden gider, orada deneyler yapardım. Sonra bisküvi fabrikasına giderdim. Laboratuvarda yol alınca para harcayıp fabrikayı kurdum, çalıştırdım.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.