“360 DERECE DEĞERLENDİRMEDE HANGİ EKSİKLİKLERİM ÇIKTI?”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

360 derece değerlendirme yapıyoruz. Onlar beni, ben onları değerlendiriyorum. Eskiden 14 kişiydi, azdılar. Şimdi 22 kişiye çıktılar. Bana, “Şunu şöyle yapma, böyle yap. Eksiklerin var” diyorlar.

Ben bu 22 kişiyle yılda 4-5 defa görüşüyorum. Bazıları binlerce kilometre uzaktalar, ancak yetişebiliyorum. Arada uzun mesafeler var. Böyle olunca benimkisi 360 derece olmuyor, eksik kalıyor! İşte bu 360 derece değerlendirmeden benim eksiğim çıktı ve ben onu öncelik listeme aldım. Diyorlar ki “Sen bize yeterince geribildirim vermiyorsun.” Şimdi karar verdim her ay 22 kişiye mektup yazacağım, böylece geri bildirim yapmış olacağım.

Tabii hemen insan kaynakları, “Murat Bey, öyle olmaz. Yüz yüze görüşme yapmalısınız” diyor. İyi de ben 22 adamı nerede bulacağım. Adam binlerce kilometre uzakta çalışıyor.

Ayrıca 22 kişiyle yılbaşında bir kere vizyon, amaç ve yön konusunda ilham verici bir görüşme yapacağım. Bir de bunlardan, isteyenler varsa becerilerini geliştirme amaçlı ‘koçluk’ (coaching) yapacağım. nıyordu. Yönetim kurullarını oluşturmaya başlamıştık. Sonra ilk iş, icra komitesini kurmak oldu. Ardından Yıldız Holding’i kurduk.

Ben bütün bunları babama bir rapor olarak verdim. Raporu yerli ve yabancı çok sayıda danışmanlarla konuşarak hazırlamıştım. Bir holding kurmamız, hisseleri öyle yönetmemiz gerektiğini söyledim.

Biz bunları yaparken Sabri Bey yavaş yavaş takatten düştü, sahneden çekildi. Biz de o sırada kurumsallaşmış olduk. Sonra bir gün toplantı yapıyoruz kendisi de başkan, ayağa kalktı ve bana, “Hadi kalk, sen buraya otur” dedi. Sonraları toplantılara katılır, görüşünü belirtir, ama pek konuşmazdı.

Çok sabırlı bir adamdı. Evde de gidişatla ilgili işleri konuşurduk. Ama ‘Şu yanlış’ veya ‘Şunu yapmayın’ dediği bir şey olmadı. Müdahale ederdi ama sizinle beraber çalışarak işin yapılmasına müdahale ederdi. Yani “Bu niye böyle olmuş, bana niye sormadınız” demezdi. Biz yine de ona görüşünü sorardık.

Bugünkü yapıya, global satın alma ve sonra Pladis’e giden yol nasıl açıldı?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.