BABAMDAN NELER ÖĞRENDİM?

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ - Büyümek için koşulların hepsi uygun olsun diye beklersek, bizim ömrümüz yetmez, ölürüz. Ne iş yapacağız, hiçbir fırsat kalmayacak. Hiçbir halledecek problem kalmayacak, şirkette bana ihtiyaç kalmaz. Bu bir prensip meselesi. Ben Sabri Bey’den şunu öğrendi

Babam dinlemeye önem verir ve herkesi dinlerdi. Bana da kızardı, “Sen kimseyi dinlemiyorsun, acele ediyorsun” derdi. Mutlaka hesabını bilir, hesabını yapardı. Herkese de bunu tavsiye ederdi. İçgüdüleri güçlüydü. Tecrübeye dayalı olarak bir süre sonra sezgiler gelişiyor, karşındaki insanın aklından ne geçtiğini tahmin edebiliyorsun. Bu yönü güçlüydü. Mutlaka kendisinin bildiği, yaptığı işleri başkasından isterdi. “Kitaplarda okudum, bunu böyle yapın” demezdi. Bu nedenle beni fabrikada her pozisyonda çalıştırdı. İş istediğin birini anlamak için o işi yapmaya önem verirdi. “Yarın birinden iş istersin. Adamın ne hissettiğini bilmezsen nasıl yapacağını nereden bileceksin” derdi. Delegasyona çok önem verirdi. İlk genel müdür olduğum dönemde “iş güvenliği” nedeniyle bir çalışanı işten çıkarmıştım. Babam, “Genel müdür, patron işten adam çıkarmaz” diye karşı gelmişti. “Senin personel müdürün var, söylersin o yapar” demişti. Sonra o işçiyi işe geri aldırmıştı. O zaman her işi kendim yapmamam gerektiğini anladım.

Sizi Pladis organizasyonuna iten 3 önemli etken sayar mısınız?

Ben hem pragmatik hem rasyonel bir insanım. Yani ben bunu, işin böyle olması gerektiğine inandığım için yaptım. Çünkü başka bir yol bilmiyorum. Tek neden bu… Bir de daha hızlı koşmak için birtakım şeyler gerçekleştiriyoruz. Bu size hızla birlikte ne katacak? Kişilerden bağımsız olarak faaliyetlerine devam eden bir organizasyon ve yönetim modeli oluşturduğumuzu düşünüyorum. Mesela, ekip arkadaşım Metin Yurdagül emekli olurken ben de Ülker Bisküvi şirketinden emekli olmuştum. Ama tabii çalışmaya devam ettim. Şimdi tekrar emekli olacağım günü bekliyorum. Bu organizasyon belki bunu hızlandırır.

İki şirket birleşirken “1+1=3, hatta 4 edecek” hesabı yapılır. Sizde 4 şirket için hesap nedir?

1+1’in 11 olması lazım. Arkadaşlar öyle yapacak. Burada 4 şirket var ama onların onlarca markası var. Sinerji dediğimiz şey de orada ortaya çıkacak. Biz bir marka şirketiyiz.

Bu organizasyonun sonuçları ne zaman alınır diye düşünüyorsunuz?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.