“2016 İÇİN ÜMİTLİYİZ, İYİ BÜTÇELER YAPTIK”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

90’ların başında Sabri Bey ile birlikte Nabisco’yu almaya bile gitmiştik. Yani böyle bir düşüncemiz vardı. Sabri Bey, hep şunu düşünüyordu: “Bir gün yabancılar gelir, ya bizi alırlar ya da rakibimizi alır bizi zor duruma sokarlar. Biz onlara karşı hazırlıklı olmalıyız.” O nedenle satın alma planlarını daha o yıllarda yapmaya başlamıştık.

Örneğin işçi arkadaşlarımız dahil hepimiz çok iyi eğitilmiştik. Avrupa Birliği ile gümrük duvarları inerse ne olur, işimizi nasıl verimli hale getirmemiz lazım, bunların hepsini çalışmıştık. Hazırlıklıydık.

Yani bugünkü yapıya gelişiniz, doğal bir süreç şeklinde gelişti diyorsunuz. Bunun için danışmanlarla uzun süreli bir çalışma oldu mu, yoksa kısa sürede mi oldu?

Pladis’i kurarken önce bir strateji komitesi oluşturduk. O strateji komitesinde yerli ve yabancı arkadaşlarla çalıştık. Onlardan biri Cengiz Solakoğlu’dur. Beiersdorf’un CEO’su Stefan F. Heidenreich ile çalıştık.

Tabii bizdeki profesyonel arkadaşlar çok katkıda bulundu. Mesela stratejiden sorumlu başmanımız uzun yıllar Trip Tripathy idi. Kendisinin bize yeni yapılanma çalışmalarında çok faydası oldu. Bir de şirketlerimizde yönetim kurulu üyeleri var. Godiva’nın, UB’nin, Ülker’in yabancı yönetim kurulu üyelerinden de çok istifade ettik, hala ediyoruz.

Benzer organizasyonlara, rakiplere baktınız mı?

Hepsine baktık. Baktık ama onlar gibi yapmayalım diye baktık. Çünkü onlar gibi yaparsak bu yapıya ulaşmamız çok uzun zamana yayılacaktı ve belki de ben göremeyecektim.

EKONOMİ NASIL OLACAK?

2015 kadar zor bir yıl olmayacağını düşünüyorum. 2015 zor bir yıldı. Birçok beklenmeyen, bilinmez şey oldu. Ancak, bizim rakamlarımız açısından kötü bir netice olmadı. Bu yılı biz böyle geçirdiğimize göre 2016’da ümidimiz var deyip arkadaşlar ona göre iyi bütçeler yaptı, inşallah başarırız.

HERKES TEMKİNLİYKEN NASIL BÜYÜYORSUNUZ?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.