“SATIN ALMALARLA BÜYÜYECEĞİZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ - “İLGİLENDİĞİMİZ ŞİRKETLER”

yaptınız? Ne kadarlık bir yatırım yapacaksınız?

Bugüne kadar altyapısal olarak 34 milyar TL yatırım yaptık. Önümüzdeki 3 yıl içinde de 13 milyar TL daha yatırım yapmayı planlıyoruz. Her yıl ciromuzun yüzde 20’sini tekrar yatırıma harcıyoruz. Bu yıl içinde Türkiye’nin her noktasındaki baz istasyonlarımıza dokunacağız. Bir kısmına 4,5G koyacağız bir kısmında belli hizmetlerin kapasitesini artıracağız. Network departmanımız

YURTDIŞI GELİR HEDEFİ

Bugün Turkcell’in gelirlerinin yüzde 93’lük kısmı Türkiye, yüzde 7’lik kısmı uluslararası operasyonlarından geliyor. Ben 5-10 yıl içinde Turkcell’in gelirlerinin yüzde 50’sinden fazlasının Türkiye dışındaki operasyonlarından geleceğini düşünüyorum.

GLOBAL MARKA OLACAK

Türkiye’den çıkacak üç-beş global marka varsa bunlardan biri Turkcell olacak. Belki Türkiye’nin dışında Turkcell adını değil Lifecell adını kullanacağız. Ama telekom hizmet şirketi olarak muhakkak bölgede faaliyetlerini artıracak bir Turkcell göreceksiniz.

GENİŞLEMECİ BAKIŞ

Orta Asya’da, Balkanlar’da, Ortadoğu’da ve Kuzey Afrika’da sürekli olarak genişlemeci bir bakışla planlarımızı yapıyoruz. Bu pazarların çoğunda satın almalarla büyüyeceğiz. Satın alırken de “Çok paramız var her şeyi alırız” diye bir mantığımız yok. Son derece disiplinli bir prensip içinde hareket edeceğiz. Baktığımız pazarlarda ilgilendiğimiz şirketler mobil ve sabit altyapılarda dengeli yatırımlar yapmış şirketler. Her şeyden önemlisi bizim kârlılığımıza gerçek anlamda ilave katkı getirecek şirketlere bakacağız ve bu yönde ilerleyeceğiz.

SURİYE FIRSATI

Bu sırada bazı pazarlarda sıfırdan oluşacak fırsatlar da olabilir. Bunlarla da ilgilenebiliriz ama artık bu sektörde sıfırdan oluşacak çok fırsatın kaldığını zannetmiyorum. Belki Suriye olabilir, savaş bittikten sonra Suriye’de fırsat çıkabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.