“ALTILI OYUN” STRATEJİSİ

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

SES GELİRİ DÜŞTÜ

İlk defa geçtiğimiz yıl dördüncü çeyrekte ses gelirlerimiz, toplam gelirlerimizin yüzde 50’sinden aşağı düştü. Bunu söylediğim zaman herkes endişeli bakıyor. Halbuki bu bizim istediğimiz bir şey. Çünkü ses,

hizmetlerimiz içinde en dar alan. Sesin üzerine data, onun üzerine de dijital servislerle gelirlerimizi zenginleştirmek istiyoruz. Bu amaca yönelik

hamleleri yapıyoruz.

TELEVİZYON VE MÜZİK

Benim “altılı oyun” adını verdiğim yeni bir stratejimiz var. Bu da mobil tarafta tekli, ikili, üçlü oyun. Mobil tarafta tekli, ikili, üçlü oyun ne demek? Ses hizmeti alan müşterilerimiz var, bunlar sadece telefonla konuşuyor. Sesle beraber geniş bant hizmeti alan müşterilerimiz var, onlar hem internetle ilgili içeriğe ulaşıyor hem sesle konuşuyor. Bir de televizyon, müzik gibi abonelikle hizmetlerimizden yararlananlar var.

İşte o bizim mobildeki üçlü oyunumuz.

3 YILLIK PROJEKSİYON

Hanelere baktığınız zaman, hanelerde bizden internet, telefon ve televizyon hizmetini alanlar var. 3 mobilde 3 sabitte bunları topladığınız zaman biz 6 değişik alanda müşterilerimize hizmet vermek istiyoruz.

Buna yönelik olarak programlarımızı uyguluyoruz. Bugün yüzde 50’nin altına düşen ses hizmetinin de gelecek 3 yılda yüzde 30’lara düşeceğini düşünüyoruz. Bu şu demek: Müşterilerimizin yüzde 70’i

bizden sesin üzerinde ilave hizmetler alıyor olacak. hikayesini yaratan bizler, eminim ki uluslararası pazarlarda çok daha büyük başarıları çok daha hızlı bir şekilde hayata geçirebiliriz.

Yurtdışında hangi pazar payı ile ilerliyorsunuz? Pazar payı hedefiniz nedir?

Bizim odağımız bulunduğumuz pazarda birinci ya da ikinci oyuncu olmak. Stratejimiz birinci ya da ikinci oyuncu olmadığımız pazarlarda ya birinci ya ikinci olacak şekilde satın almalar gerçekleştirmek ya da o pazarlardan çıkmak.

Yeni planınıza göre gelecek 3 yılda gelirlerinizin yüzde kaçı yurtdışından gelecek?

Önümüzdeki 3 yıl içinde hedefimiz uluslararası operasyonlarımızdan elde ettiğimiz geliri yüzde 40’lar seviyesine çıkarmak. Faaliyet gösterdiğimiz ülke sayısında 10’a yaklaşacağımızı tahmin ediyorum.

Gelecek 5-10 yılda gelirler ve pazar payı anlamında Turkcell’i hangi noktaya taşımayı düşünüyorsunuz?

İç pazara yönelik en önemli hedefimiz 4,5G ile beraber büyük ekranlı televizyondan küçük ekrana doğru giderken kendimizi Türkiye’nin bir numaralı televizyon platformu haline getirmek. Buna yönelik yatırımlarımızı hızla yapıyoruz. En önemli yatırımımız spektrum yatırımı. Şu anda televizyon yayıncılığı ve video tüketimi açısından gerekli kapasiteye sahip tek operatörüz. Bu da bizi çok heyecanlandırıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.