“ZAM ORANI YÜZDE 2-3”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - NORBERT KLEIN / BSH TÜRKİYE CEO’SU

2016 ZOR OLACAK

Bu yıl rekabet açısından çok zor olacak. Sektör, 2015’i yüzde 7-8 oranında büyümeyle kapattı. 2016’da yüzde 2-3’ü geçeceğini sanmıyorum. Fiyat politikalarının mecburen gözden geçirildiği, tüketicinin fiyat hassasiyetinin giderek artacağı bir yıl olacak. Biz BSH olarak zaten mümkün olduğu kadar az zam yapıyoruz. 2015’te toplam yüzde 11 gibi bir zam yaptık.

DÜŞÜK ZAM OLUR

Bizi etkileyen enflasyondan çok TL’nin dolar karşısındaki değeri. 2016’da büyük bir devalüasyon beklemiyorum. Çünkü son 15 ayda zaten yüzde 20-25 devalüasyon oldu. Dolayısıyla dövizde sakin bir dönem olursa, beyaz eşya sektörünün bir zamma ihtiyacı olmayacaktır. Sıfır zamdan ziyade düşük zam ile yılı geçireceğimizi öngörüyorum. Bu da yüzde 2-3 düzeyidir. Bunu sektör genelinde söyleyebilirim.

PAZAR ÇOK HASSAS

Beyaz eşya inanılmaz rekabetçi ve hassas bir pazar. Fiyatta 4-5 puan bile yanlışsanız pazar payı kaybediyorsunuz. Onun için herkes birbirine bakarak hareket ediyor. Zam yapmadan önce 50 kez düşünüyoruz. Çok hızlı bir piyasa olmadığımız için zam imkanımız da düşük oluyor. Zaten bir yüzde 4-5 zam yapıyorsunuz, ondan sonra yapılan kampanyalarla hepsi geri eriyor. etmeyip zarar da edilebilir. Ancak sürekli zararı öngörmek, buna razı olmak ve bu doğrultuda adımlar atmak basiretli bir yöneticinin yapmaması gereken bir durumdur” diyor ve ekliyor:

“Brüt kâr marjlarının çok düştüğü, net kârdan ise hiç söz edemediğimiz bir süreç yaşıyoruz. Buna rağmen tüketici fiyat odaklı yaklaşımını sürdürecektir. Ne var ki 2016 yılında maliyetleri ciddi oranda artıracak yeni külfetler işletmeleri bekliyor. Perakendecilerin artan maliyetleri fiyatlara yansıtması zorunlu.”

So Chic Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sezgin de benzer fikirde: “2016, dünya ekonomisi açısından zor bir yıl olacak. Mevcut ekonomik şartların stabil olmadığı bir ortamda zam yapmadan ancak kârlılıktan feragat ederek maliyetleri kompanse edebiliriz kanaatindeyim.”

Çilek Yönetim Kurulu Üyesi Talha Çilek’in görüşleri ise şöyle: “Biz, 2015 yılında da benzerini yaşadık, zam yapmadan, hatta indirimler uygulayarak satışlara devam ettik. Bu tamamen şirketlerin ekonomik gücü ve pazar dinamiklerine göre değerlendirilmeli diye düşünüyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.