“ZAMSIZ OLMAZ” DİYEN DE VAR!

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

ARTIŞ KAÇINILMAZ

Fiyat rekabeti konusunda sınıra gelindiğini düşünenler de var. Makro Market Yönetim Kurulu Başkanı MEHMET SONGÖR’ün değerlendirmesi şöyle: “2016’da yüzde 8 oranında enflasyon farkının yanı sıra asgari ücretteki yüzde 30’luk artışın getireceği 3 puanlık maliyet artışı söz konusu. Sadece mevcut marjların korunması için bile yüzde 11’lik fiyat geçişi zorunlu. Yıl bazında ortalama yüzde 10 artışın yapılmasından yanayım. İşletmeler, ‘zararına satış’ yaptıran fiyat rekabetinden çıkıp kalite ve hizmet rekabeti boyutuna geçmeli.”

MALİYETLER ARTIYOR

Tergan Genel Müdürü ALTAN ERDİNÇ ise maliyetlerin arttığını ve ürün fiyatlarında da artışın zorunlu olduğunu savunuyor: “Türkiye’de rekabet her zaman çetin olmuştur. Bu yıl zor olacak çünkü asgari ücrete gelen zammın yukarıya da yansıması olacak. İşçilikten kaynaklanan fiyatlarda artış olacak. 2016 yılında ürünlerimizde enflasyonun üzerinde zam öngörüyoruz.”

Desa Deri Genel Müdürü Burak Çelet ise zam politikalarıyla ilgili şunları söylüyor:

“2016 rekabet açısından zor geçecek. Bir taraftan işçilik maliyetlerinde daha önce öngörülmemiş oranda yüksek bir artış var. Öte yandan ihracat pazarlarındaki daralmanın üreticilerin bu fiyat artışını ürün fiyatlarına tamamen yansıtmasına mani olacağı kanaatindeyim. Fiyat artışının enflasyon veya enflasyonun altında olmasını planlıyoruz.”

Bimeks İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmed Akgiray, teknoloji perakendede satılan ürünlerin fiyat eğrisinin, enflasyon ve döviz kuru gibi etkilerden birebir etkilenmediğini söylüyor. Yine de büyük kur değişiminin fiyatlara kısmi yansımaları olacağını belirtiyor ve “Ancak bizde gıda veya giyimdeki gibi bir etkilenme olmaz. Ortalama fiyat artışının enflasyonla paralel veya altında olacağını öngörebiliriz” diye konuşuyor.

Çilek Mobilya da fiyat artışında kritik eşik olarak enflasyonu baz alanlardan. Çilek Yönetim Kurulu Üyesi Talha Çilek, “2016’da ilk etapta enflasyonun altında, yüzde 7 fiyat artışı planlıyoruz” diyor. Fiyat rekabetinden uzak durmak mümkün olmasa da işin bir de maliyet boyutu var. Şirketlerin bu noktadaki en önemli stratejisi, verimlilik ve tasarruf. Atlas Halı Genel Müdürü Meriç Bebitoğlu, “Çok çeşitli alanlarda tasarruf politikası izliyoruz. Her alanda verimliliğe odaklanmış durumdayız” diyor. Diğer uygulamaları ise şöyle özetliyor:

“Maliyetleri daha çok kontrol altına alacağız, bu işin tasarruf tarafı. Daha önemlisi ölçek ekonomisine odaklanacağız. Yoğun seri üretim yapan bir şirket olduğumuz için sabit maliyetlerimizi ölçek ekonomisiyle birim başına daha aşağılara çekmeye çalışacağız.”

Real Genel Müdürü ve Beğendik İcra Kurulu Başkanı Hacı D. Beğendik ise “Maliyet kontrolünü giderlerde yapacağımız kısıntıyla kompanse edeceğiz. Genel giderlerde önlem alacağız. Pazarlama faaliyetleriyle ciro artışı sağlayıp sabit giderleri aşağı çekeceğiz” diyor.

BSH Türkiye CEO’su Norbert Klein da aynı stratejiye odaklanacaklarını ifade ediyor. Her yıl mutlaka yüzde 3-4 gibi bir maliyet indirimi sağlayabildiklerine değinen Klein, bunun verimlilik yöntemleriyle, iş süreçlerinin hızlanmasıyla, bazı parçaların daha ucuza mal edilmesiyle otomatik olarak gerçekleştiğini söylüyor.

Ekici’nin tedbirlerini ise şirketin pazarlama direktörü Elçin Ekici Öztürk, “Farklı teknolojiler kullanarak verimliliğimizi artırıyoruz. Ayrıca talep görebilecek, yeni katma değerli ürünler üretiyoruz” diyerek özetliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.