“BAZI PROJELER RAFA KALKTI”

Capital (Turkey) - - STRATEJİ - MURAT GİGİN / TEFKEN HOLDİNG YKB Petrol fiyatları düşünce ister istemez belirli projeler rafa kalktı. Belirli projelerin montanları daha mütevazı bir noktaya çekildi. İşverenler, ‘Projeleri bir an önce teslim edin’ demekten ziyade zamana yayma tandansına

geçtiğimiz kasım ayındaki ikinci genel seçimin ardından da yatırıma tekrar başladıklarını belirtiyor.

Ergün, “Geçtiğimiz yıl kurlardaki dalgalanmaların ardından apar topar makine siparişlerimizi durdurduk. Kasımdaki ikinci seçimlerin ardından da yatırımlarımıza tekrar başlama kararı aldık. Böylece yatırımımızı tam bir yıl ertelenmiş olduk” diyor.

Kibar Holding CEO’su Tamer Saka da 2015’te erteledikleri proje olmamasına karşın yavaş ilerlettikleri yatırımlar olduğunu belirtiyor. Saka, “2015’te özellikle ambalaj tarafında biraz daha yavaş gittiğimiz projeler oldu. Ancak 2015’teki ikinci genel seçim sonrasında ambalaj tarafındaki yatırımımızı

“PETROL FİYATLARI OLUMSUZ ETKİLEDİ”

Bizim grup olarak kendi ertelediğimiz projeler olmadı ancak geçtiğimiz yıl müteahhit şapkamızla girdiğimiz birçok ihale ertelendi. Ancak ertelemeleri de sadece seçim takvimine bağlamak da doğru olmaz. Petrol ve gaz fiyatlarının düşmesi, birçok konuda planları masaya tekrar yatırıp düşünmemize neden oldu. Çünkü bizim işverenlerimiz, iş yaptığımız ülkeler Azerbaycan, Kazakistan, Körfez ülkeleri gibi ağırlıklı olarak petrol üreten ülkeler.

PROJELER ZAMANA YAYILDI

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, otomotivde yatırımların ertelenmesinde geçen yıl gerçekleşen eylemlerin etkisi olduğunu belirtiyor. Burkay, “Fabrika kuracak otomotiv firmaları projelerini eylemlerden dolayı erteleyerek çekmeceye attı. Bu yatırımların hepsi ana sanayi boyutundaydı. Otomotiv fabrikası kuracaklardı ve bunların arasında yeni markalar vardı” diyor.

Son dönemde dünyada da FED kararlarının etkisi ve petrol fiyatlarının düşmesiyle birlikte en büyük yatırım ertelemeleri enerji sektöründe yaşandı. Norveç enerji şirketi Statoil, İngiltere’nin Kuzey Denizi’ndeki 7 milyar dolarlık enerji yatırımını üretim maliyetlerinin artması dolayısıyla erteledi. Aralarında BP, Total, Exxon gibi petrol devlerinin bulunduğu şirketlerin ertelediği projelerin toplam değeri ise 380 milyar doları buldu. Enerji şirketlerinde son 6 ayda ertelenen projelerin sayısı üçte bir oranında arttı.

Global Resources Corporation Başkanı Mehmet Öğütçü de Türkiye’de enerji fiyatlarında yaşanan gelişmelerden dolayı yatırımların ‘ bekle gör’ aşamasında olduğunu belirtiyor. Özellikle doğalgaz santralleri maliyetlerini karşılayamadıkları için bu alandaki proje ve yatırımlarda ertelenmeler yaşanıyor.

Turizmde de 2015’te büyük gruplar Rusya krizinden dolayı yeni yatırım ve satın alma projelerini erteledi. Doruk Holding Başkan Yardımcısı Doruk Kaya, 2015’in Rusya krizi nedeniyle zorlu geçtiğini belirterek, “Biz de bu nedenle 2015’te turizm yatırımlarımızı 2016’ya erteledik” diyor. DHL Express Türkiye CEO’su Markus Reckling de 2015’in lojistik sektörü için pek de iyi bir yıl olmadığını belirtiyor. Reckling, “2015, global ve yerel pazar için zor bir yıl oldu. Ana rolümüz uluslararası ticareti kolaylaştırmak olduğundan, sektörümüz sadece Türkiye’de değil, dünyada da meydana gelen gelişmelerden olumsuz et-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.