“PRIVATE LABEL’I BÜYÜTMEK İSTİYORUZ”

Capital (Turkey) - - PERAKENDE -

HEDEF YÜZDE 20

Kendi markamız olan Carrefour ürünlerimiz, üstüne eğildiğimiz ve yatırım yaptığımız bir alan. Büyüme eğiliminde olduğumuz

için hedefimiz private label oranımızı önümüzdeki dönemde daha da genişletmek. Private

label’ın şirket içindeki payını artırarak yola devam ediyoruz.

ORGANİK ÜRÜNLER GELECEK

Bugün private label oranımız

yüzde 7-8 seviyesinde. İdeal olan bu oranı yüzde 20 seviyesine çıkarmak. Bu ürünlerde tüketicilerimize geniş

bir ürün yelpazesi sunmayı hedefliyoruz ve yeni kategoriler üzerinde çalışıyoruz. Özellikle

tüketimin çok hızlı olduğu bakliyat, pirinç, şeker, un, kağıt, su, deterjan, peynir, süt ve süt

ürünleri gibi ürünleri içeren kategorilere öncelik veriyoruz. İlerleyen dönemde organik

ürünler daha fazla odağımızda olacak. da oldukça iyiyiz. Çikolatalarda da Bonheur markamızla reyonda oldukça başarılıyız” diyor. Market markalı ürünleri ürettiren marketlerin uyguladığı düşük fiyat strateji bu markaların rakiplerine göre daha hızlı büyümesini sağladı. Yapılan araştırmalar da tüketicinin bu ürünleri tercih etmesinde ucuz fiyat stratejisinin önemli rol oynadığını gösteriyor.

Türkiye’de private label ürünlerin ağırlıklı olarak indirim marketleri tarafından satıldığını belirten Nielsen Türkiye Perakendeci Hizmetleri Müşteri Müdürü Turan Konu da Türk tüketicisinin private label ürünleri tercih etmesinde en önemli faktörün hala fiyat olduğunu söylüyor. Konu, “Kalite faktörü de önemini artırıyor” diyor.

Onur Market CEO’su Cemal Özen de reklam ve pazarlama gideri olmayan özel markalı ürünlerin diğer markalara göre doğal olarak fiyat avantajına sahip olduğunu, bu durumun da onları pazarda avantajlı hale getirdiğini belirtiyor. Özen, “Fiyat avantajı devam ettiği sürece özel markalı ürünler fiyata ve kaliteye odaklı tüketici için önemli bir seçenek olmaya devam edecek” diyor.

15 yıldır kendi markalarının dışında private label üretim yapan Beşler’in satış direktörü Nihat Özbey de private label’ın hızlı büyümesinde tüketicinin bilinçlen-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.