“TEHDİT OLARAK GÖRÜYORLAR”

Capital (Turkey) - - PERAKENDE - M. İMER ÖZER

UCUZ FİYAT

TÜKETİM ARTTI

Private label olarak bilinen özel markalı ürünler Avrupa’da ve diğer gelişmiş ülkelerde önemli pazar paylarına sahip. Türkiye’de de bu ürünlerin tüketimi istikrarlı ve güçlü bir şekilde artıyor.

BÜYÜMENİN KAYNAĞI

Son dönemde hızlı tüketim pazarındaki büyümenin büyük kısmı private label ürünlerden kaynaklandı. Modernleşme ve şehirleşmenin artmasıyla birlikte büyük marketlerden ziyade küçük zincirlere alışveriş yapmaya giden tüketiciler, hem ucuz olduğu hem de daha kolay ulaşabildikleri için bu ürünleri tercih etmeye başladı.

Ucuz fiyatla yüksek kalite sunan bu ürünler tüketiciler ve perakende kuruluşları tarafından her geçen gün biraz daha benimsenirken, A brand dediğimiz ulusal markalar tarafından da tehdit olarak görülmeye başlandı. yükseldi. Un kategorisinde de Efsane, Söke Un’u geçti. Tuvalet kağıdı ve peçetede ise Turkuaz pazar lideri oldu.

Migros private label’da Bütçem markasıyla, Metro da Aro şemsiye markası altında birçok kategoride lider konumda. Bunlara en yakın ulusal markalar 3-5 puan geriden pazarı takip ediyor.

CarrefourSA Kategori Direktörü Nedim Erdal da ulusal markaların en büyük korkularından birinin private label ürünlerin satışıyla kendi ürünlerinin satışının azalması olduğunu söylüyor. Her iki grubun farklı amaçlara hizmet ettiğini belirten Erdal, “FMCG’de özellikle kahvaltılık, bakliyat, yağ, yumurta, kağıt ürünleri gibi ürün gruplarında Carrefour markalı ürünlerin satışların-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.