“FARKLI STRATEJİ İZLİYORUZ”

Capital (Turkey) - - PERAKENDE - NİLHAN GÜLBAHÇE Sadece Şok’larda satılan bu çok özel markaların diğer private label markalarından önemli bir farkı var. O da her birinin güçlü ve Türkiye’nin köklü markaları olmaları… Piyale, bugün Türkiye’nin en eski makarna markası. 1922’den bu yana pa

Artık sadece BİM ve A101 private label pazarında büyüme peşinde değil. Migros’tan CarrefourSA’ya, Şok’tan Kipa ve Beğendik’e kadar pazarın önde gelen büyük perakende oyuncuları fiyatını ve üretim miktarını doğrudan kendileri belirledikleri private label markalarının ciro içindeki payını artırmak istiyor. Bu nedenle Migros, CarrefourSA gibi birçok büyük perakendecinin private label bölümü oluşturdukları, hatta bu konudan sorumlu genel müdür atadıkları dikkat çekiyor.

Büyük perakende zincirlerinin hemen hepsinin private label konusunda en önemli farklarından biri de hepsinin bu konuda ayrı bir stratejiyle hareket etmesi. Birçok kategoride private label ürünleriyle pazar lideri olan BİM, farklı alanlardaki private label ürünleri için farklı markalar kullanıyor. BİM’deki private label ürünlerin hiçbiri BİM markasıyla satılmıyor.

Perakendede Şok ve Bizim Market’lerle büyümesini sürdüren Yıldız Holding, private label’da rakiplerinden farklı bir strateji izliyor. Yıldız Holding, Şok’larda sattığı private label ürünleri kendi üretiyor. Bu nedenle Yıldız Holding, geçtiğimiz yıllarda Mis ve Mintax’ı satın alıp private label markası yaptı. Şok, bu çalışmalarının karşılığını da aldı. Şok’un private label markası Mis kendi bünyesinde süt ve sütlü ürünler kategorilerinde pazar lideri oldu. Yıldız Holding Perakende Grubu Pazarlama

35’E YAKLAŞTI

Private label konusunda diğer perakendecilerden farklı strateji izliyoruz. Müşterilerimizi Türkiye’nin en köklü ve kaliteli markalarıyla buluşturuyoruz. Bu anlamda Mis, Piyale, Mintax, Amigo, Karmen, Evin ve Lio başta olmak üzere tüm kategorilerde 35’e yakın markamız var.

EN BÜYÜK FARK

YÜZDE 30 HEDEFİ

Migros private label ürünlere son dönemde büyük yatırım yaptı. Private label ürünlerde kendi üretim tesisini kurduğu et alanında oldukça güçlü. Migros’un hedefi private label ürün gelirlerinin cirodaki payını yüzde 20’ye çıkarmak.

CarrefourSA’da yönetim Sabancı Holding’e geçtikten sonra private label stratejisini baştan aşağı değiştirdi. CarrefourSA Kategori Direktörü Nedim Erdal, private label oranlarının düşük olduğunu ancak bu durumu değiştirmek istediklerini söylüyor. CarrefourSA, private label konusunda Carrefour, Bonheur, PureMuse, Myro, Dinamica markalarını kullanıyor. CarrefourSA da diğer perakende zincirleri gibi cirodaki private label gelirlerini yüzde 20’ye çıkarmayı planlıyor.

Kipa son yıllarda private label işine çok büyük yatırım yaptı. Kipa Pazarlama Direktörü Ali Öztekin, “Ürün gamımızda 1.700 çeşit öz markalı ürün bulunuyor” diyor. Kipa’da Kipa markalı ürünlerin haricinde, markası yine Kipa’ya ait olan Arkadaşım, Tadıbol, Daisy, Aktaze, Çiftlikhan gibi farklı markalarla da private label ürün satışı yapılıyor. Öztekin, satışlarının yaklaşık yüzde 22’sini öz markalı ürünlerin oluşturduğu belirtiyor. Makro son 2 yıldır private label ürünlere ağırlık vermeye başladı. Makro Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Songör, “Perakendede rekabetin en üst seviyelerde olduğu bu dönemde kârlılıklarımızı minimize ederek kendi markalarımızı ve ürünlerimizi müşterilerimizle buluşturduk” diyor. Makro, son 2 yılda private label ürünlerini 48 kategoriye, ürün çeşitliliğini ise sadece gıda ve temizlikte 300’e yükseltti. Songör, önümüzdeki dönemde private label ürün gelirlerini yüzde 20’ye çıkarmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Son dönemde Real’i satın alan ve Kipa’nın İzmir dışındaki tüm mağazalarını satın alarak dikkatleri üzerine çeken Beğendik Grubu’nda da private label ürünlerin toplam satış içerisindeki payı yüzde 7’ler seviyesinde bulunuyor.

Beğendik Marka Müdürü Caner Emsen, “Özellikle et ürünleri ve kırmızı et kategorisi altındaki Beğendik markalı ürünlerimiz liderliğe oynuyor” diyor. Private label pazar paylarının önümüzdeki yıllarda ciddi anlamda artacağını sözlerine ekleyen Emsen, değerlendirmesine şöyle devam ediyor: “Hedefimiz private label ürünlerimizin toplam içindeki payını Avrupa seviyesi olan yüzde 20’lerin üzerine taşımak.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.