“PARA DÜŞKÜNLERİ VE UKALALAR BAŞTAN KAYBEDER”

Capital (Turkey) - - LİDERLER - En önemli kriterimiz kişinin işini sevip sevmediği. Yılların getirdiği tecrübeyle ilk bakışta kişinin mesleğini sevip sevmediğini anlıyoruz. İşini seven başarılı olur ve çevresine pozitif enerji yayar, tam tersi olan kişiler ortamdaki çalışma hevesini kır

İSTEYEN GELSİN

Karşılıklı olarak beraber çalışma isteği bizim için en önemli şartlardan birisi. Firmada istemeden çalışan birine ne kadar yüksek ücret verirseniz verin, verimli işler ortaya çıkaramaz. İstediği maaş konusunda çok ısrarcı davranan, parayı firmamızda edineceği tecrübenin çok önüne koyan adaylar benim için baştan kaybetmiş sayılır.

ALÇAKGÖNÜLLÜLLER AVANTAJLI

AİLE TERBİYESİ ÖNEMLİ

Çevresine verdiği enerji düşük olan kişilerden de uzak durmaya çalışırız, çok dinamik ve hareketli bir firmayız. Bu nedenle bize uygun kişileri istihdam etmek istiyoruz. Kesinlikle ukala kişilerden uzak durmaya çalışırız. Bir de aileden alınan terbiye bizim için çok önemli. Çünkü biz kurumsallığı benimsemiş bir aile şirketiyiz.

TARZ BELİRLEYİCİ

Adayın giyim tarzı, kapıdan giriş şekli, kullandığı kelimeler ve firmamız hakkındaki sahip olduğu bilgiler bizim için oldukça önemlidir. Referans araştırmasının olumsuz sonuçlanması, örneğin adayın önceki çalıştığı kurumlardan yüz kızartıcı suçlarla ayrılmış olması onun hakkında direkt olumsuz karar vermemize neden olur. Üst düzey adayların işe alımında profesyonel ve kişisel gelişime açıklığı ön koşul olarak görenler de var. Örneğin, GittiGidiyor Genel Müdürü Öğet Kantarcı, “C seviye adaylar sadece işinde değil kadar özel hayatında ve hobilerinde de üretken ve kendini yenileyen kişiler olmalı” diyor ve şöyle devam ediyor:

“Bana göre iyi bir yönetici, mesai saatleri dışındaki saatlerini de ofiste geçiren kişi değil, kişisel uğraşları ve hobileriyle kendini motive eden ve işteki verimliliğini doğru yöneten kişidir. Bu nedenle ilgi alanlarına dikkat ediyorum. Zaman içinde bu kırmızı çizgilere bir de teknolojik yetkinlik kriteri eklendi. Dijital çağda, teknolojik yenilikleri takip eden, dijital dünyada planlamalarını iyi yapabilen ve yönetebilen adaylar her zaman bir adım önde olacaklar.”

Generali Sigorta Genel Müdürü Mine Ayhan ise C seviye yönetici işe alımında en önemli kırmızı çizginin teknik yeterliliğin yanı sıra pozisyonun gerektirdiği kişilik özelliklerinin ilgili adayda bulunması olduğunu söylüyor. Ayhan, “Örneğin stres yönetimi gereken bir işe, baskı altında agresif olma ihtimali yüksek bir kişiyi yerleştirdiğimizde sonuçlar, hem çalışan hem de şirketimiz açısından çok iyi olmuyor” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.