“SON 1 YILDA C SEVİYEDE 15 HAREKET OLDU”

Capital (Turkey) - - İNSAN KAYNAKLARI - Geçtiğimiz 12 ayda C seviyede 15 hareket oldu. Bunun hemen hemen 3’te 1’i yeni roller. Bu C seviye görevlerin yüzde 70’i iç transfer ve yükselmelerle yüzde 30’u şirket dışından doldu. Bu arada Boyner Grup çalışanlarının referansları olan adaylara ve önced

YENİ ROLLER OLUŞUYOR

Boyner Grup, çok dinamik bir yapıya sahip. Hem holding bünyesinde hem grup şirketlerinde inovatif kültürümüz sebebiyle sürekli yeni roller oluşuyor. Üst düzeyde de yeni pozisyonlar veya mevcut göreve ek sorumluluklar son yıllarda oldukça gündemde. Açılan rollere grup içinden çapraz transferlerle görevlendirmeye öncelik tanıyoruz. Böylece uzun yıllar grup içinde görev yapmış çalışma arkadaşlarımız yönetim kadrolarında da bizimle birlikte yola devam ediyor.

İÇ TRANSFER ORANI

YÖNETİMDEKİ DEĞİŞİM

Boyner Grup’ta üst yönetimdeki hareketler geçmişten bu yana çoğunlukla organizasyonun genişlemesi yani yeni rollerin yaratılmasıyla gerçekleşiyor. Son dönemde Boyner Grup’ta C seviye hareketlerin bazı nedenleri şöyle: Çoklu kanal ve e-ticaret tepe rollerinin oluşması, pazarlamanın kendi içinde CRM/dijital/PR şeklinde bölünmesi, Hopi’nin doğuşu.

YEDEKLER HAZIR

Ayrıca Boyner Grup’taki mevcut yöneticilerin işinin şekli ve büyüklüğü sürekli gelişiyor. Sürekli gelişim ve dinamizm de yöneticilerimizin görev sürelerinin uzamasına, uzun yıllar grupta keyifle çalışmalarına ve farklı rollerde kendi yetkinliklerini kullanmalarına elverişli bir çalışma ortamı sağlıyor. Boyner Grup’ta her kademede ama özellikle üst yönetimde yedekleme stratejilerine önem veriyoruz. Boyner Grup’ta bir yöneticiyi 2 – 4 yıla kadar yedekleyen kişiler belirlenir ve kişilerin gelişimleri bu kariyer yollarına göre planlanır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.