“DİNAMİK SEKTÖRLERDE DEĞİŞİM DAHA HIZLI”

Capital (Turkey) - - İNSAN KAYNAKLARI -

KÜLTÜR ETKİSİ

Üst düzey yöneticilerin koltukta oturma süreleri genel müdür ve CEO’larda uzunca bir zaman 10 yıl ve üstüydü. Ancak son dönemde bu sürenin 5 yıla kadar düştüğünü görüyoruz. Bir alt seviye yani direktör seviyesine ve müdür seviyesine baktığımızda genel olarak 4-6 yıllık sürelerde koltuk değişimi olduğunu söyleyebiliriz. Buradaki sürenin daha uzun ya da daha kısa olması genelde sektör ve şirket kültürüyle doğru orantılı. Hızlı tüketim, BT, telekom gibi sektörlerde işin doğası ve dinamizmi gereği değişim daha hızlı olabiliyor. Ancak elbette şirket kültürü de etkili.

UZUN SOLUKLULAR

HOLDİNGDEKİ DEĞİŞİM

Türk holding yapıları ve aile şirketleri koltuk değişiminde uluslararası şirketlere göre biraz daha alıştığı yöneticiyle devam ediyor. Öte yandan uluslararası şirketler son yıllara kadar tepe yöneticilerini expat’lardan tercih ettikleri için zaten göreve gelen kişiler 2-3 yıllık süre dahilinde bu görevleri kabul ediyordu. Son dönemde ise uluslararası şirketler de Türk yöneticileri tepe yönetim koltuğuna atadığı için bu sürelerin biraz daha uzadığını söyleyebiliriz.

Şirket içinde sirkülasyon yoğunluğuna yani görev değişimlerine baktığımızda satış ve pazarlama rollerinin ön plana çıktığını görüyoruz. Bunun nedeni her iki rolün de şirketin finansal sonuçlarını, kâr ve cirosunu doğrudan etkileyen fonksiyonlar olmaları. AR-GE ve fabrika/üretim direktörü rollerinde daha az sirkülasyon var. AR-GE’de sirkülasyonun düşük olma nedeni, Türkiye’de henüz gerçek anlamda bir AR-GE kültürünün çok kısıtlı sayıda şirket ve fonksiyonda var olması. AR-GE alanında sınırlı sayıda profesyonel olduğu için bu yöneticiler de gerçek anlamda AR-GE çalışması yapabilecekleri ve bu konuda doğru ekip ve yeterli bütçe ile çalışabilecekleri şirketleri seçiyor ve orada kalmayı tercih ediyor. Fabrika/üretim direktörlüğü rollerine baktığımızda da benzer bir durum görüyoruz. Bu roller de daha uzun soluklu çalışmayı tercih ediyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.