BİLGİ SAĞANAĞINDA DOĞRU FİKRİ BULMAK

Capital (Turkey) - - STRATEJİ -

Verilerle dolu bir dünyada yaşıyoruz. Pazarlama profesyonelleri başarılı kampanyalar yaratmak için bu verilerden nasıl faydalanmalı?

sayesinde hemen her konuda devasa miktarda bilgi bugün elimizin altında duruyor. Burada sorun ortalıkta aşırı miktarda veri olmasında yatıyor. Milyonlarca bilgi verici sayfa arasından gerçekten faydalı olanları bulmak çok zor bir iş.

Pazarlama profesyonellerinin ise güçlü bir marka oluşturmak için faydalanabilecekleri tek bir fikir veya konsepti bulmaya ihtiyaçları var. BMW için “Sürüş Keyfi”, Volvo için “Güvenlik” gibi benzer fikirleri bulmaları gerekiyor.

Bize göre daha iyi bir yaklaşım, önce kavramsal bir fikirle ortaya çıkıp sonra verilerin sizi onayladığını mı yoksa reddettiğini mi araştırmaktır.

Örneğin varsayın ki siz genç nesle yönelik yeni bir markayı konumlandırmak istiyorsunuz. Burada genç neslin aslında hangi markaları sevdiğini ve onlardan neden hoşlandığını gösteren verileri araştırabilirsiniz. Bu bilgiler ışığında kendi markanız için doğru olacak fikri bulabilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.