Üretimde yeni bir devir

Rüzgardan üretilen elektrik, halen kömürden üretilen enerjiye göre daha pahalıya mal oluyor. Siemens Rüzgar Enerjisi, rüzgar enerjisini çok daha rekabetçi hale getirmek ve yayılmasını hızlandırmak için piyasaya oldukça kapsamlı endüstriyel imalat süreçler

Capital (Turkey) - - MEDIA PULSE -

iemens Rüzgar Enerjisi Bölümü, kendisine çok net bir hedef koydu: İçinde bulunduğumuz on yılın sonuna kadar karada 1 kilowatt/saat (kWh) rüzgar enerjisi üretmenin maliyetini 5 Euro cent’in altına çekmek. Kıyaslamak gerekirse şu anda bulunulan yere bağlı olarak bir kilowatt/saat rüzgar enerjisi üretmenin maliyeti 7 cent civarında dolaşıyor. Siemens aynı zamanda şu anda karada üretilen elektriğin yaklaşık iki katına mal edilen açık deniz rüzgar enerjisi tesislerinde üretilen elektriğin fiyatının da düşürülmesi gerektiğine inanıyor. Dolayısıyla bu şirketin hedefi, açık deniz rüzgar enerjisini rekabetçi kılacak şekilde onun fiyatını da kWh başına 10 cent’in altına düşürmek.

Rekabetçi yanını giderek artırmaya çalışan rüzgar endüstrisi aslında araba ve kamyon imalatından çok fazla şey öğrenebilir. Otomobil endüstrisi son birkaç on yıllık süreçte araç bileşenlerini olası en ucuza üretilebilecekleri raddeye kadar optimumlaştırmış durumda. Bu başarının büyük bir kısmı, platform stratejilerine, modülleştirmelere, standartlaştırmalara ve yalın imalat süreçlerine atfedilebilir.

Rüzgar enerjisi sektörü de bu yaklaşımlardan bazılarını rüzgar türbinlerinin devasa boyuttaki pervane kanatlarının üretimine uyarlayarak çok daha verimli çalışabilir ve otomotiv endüstrisinden yığınla dersler çıkarabilir. Yekpare kanatlar Siemens dünyada 75 metre uzunluğa kadar kanatları tek bir bileşen halinde üretebilen

5

Siemens bu aralar rüzgar enerjisi sistemlerine yönelik üretim, ulaştırma ve montaj konularında yeni kavramlar geliştirmekle meşgul.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.