DÜNYADA DA DURUM PARLAK DEĞİL

Capital (Turkey) - - REKABET -

Sorunlu krediler, her zaman yöneticilerin yakından izlediği göstergelerden; çünkü aktif kalitesini ve dolayısıyla kârlılığı olumsuz etkiliyor. İşte bu önemli oranın, bu yıl yukarı çıkacağı konusunda bankacılar hemfikir.

Albaraka Türk Genel Müdürü Dr. Fahrettin Yahşi, sorunlu kredilerin artışının temelinde reel sektörün borçluluk oranlarının yüksek, buna karşın kârlılık oranlarının düşük olmasının yattığını da belirtiyor. Fibabanka Genel Müdürü Bekir Dildar, 2016 sonunda sorunlu kredilerin yüzde 3-4 arası bir rasyoya ulaşmasını bekliyor. Dildar’a göre bu oranın yüzde 5-6’ya çıkması kritik eşiği işaret ediyor.

Yıl sonunda yüzde 3-3,5 arasında bir oran bekleyen Bank Pozitif Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hasan Akçakayalıoğlu, “Türkiye’de sermaye yeterliliği yüzde 15’in altına ve nominal kârlılık da çift hanelerin alt bandına geriledi. Bu durumda sorunlu kredilerde artış bankalar için çok can yakıcı olacak. Kritik eşik bence yüzde

BÜYÜKBÜYÜK PROBLEMPROBLEM

Türkiye,ü Avrupa ile kıyaslandığında sorunlu kredilerde kötü bir yerde bulunmuyor. Oliver Wyman Türkiye ortaklarından Murat Abay, “Dünyada sorunlu kredilerin kriz sonrası dönemde bankacılığın başa çıkmaya çalıştığı en büyük problem olduğunu söylemek mümkün. Özellikle Avrupa ülkelerinde sorunlu kredilerin oranı yüksek. Gelişen pazarlarda da son yıllarda artış görüyoruz. İtalya’da bu oran, 2015 sonunda yüzde 18-19, Rusya’da yüzde 7-8 civarı oldu. Yunanistan’da ise yüzde 35’e ulaştı. Son birkaç yıldır bu ülkelerin sorunlu kredi oranlarının artış eğilimini görmek mümkün” diyor.

ZOR YIL

Bu yılın sorunlu krediler açısından birçok ülke için zor olacağını düşünen danışman Mehmet Sönmez ise şu yorumda bulunuyor: “Avrupa’da son 3 yıldır süren durgunluk, bankaların yeni kredi vermesini engelliyor. Bu da Avrupa bankalarının hisse değerlerinin düşmesini tetikliyor. Düşük kârlılık ve ekonomilerin büyüme hızları nedeniyle bu yıl da bankacılıkta önemli bir büyüme olmayacak. Bu ortamda Yunanistan, İspanya gibi ülkelerde sorunlu krediler yüksek seyrediyor.” 4 civarında olacak” diye konuşuyor. Albaraka Türk Genel Müdürü Dr. Fahrettin Yahşi ise daha ihtiyatlı, “Sorunlu kredi oranlarında belki bir puan kadar artış olabilir ki bu da tolere edilebilir” sözleriyle görüşünü paylaşıyor. Bankalar, sorunlu kredilerini varlık yönetim şirketlerine satabiliyor. Zaten bu satışlar olmasa danışmanlar takipteki kredi oranının yüzde 4’ün üstünde olacağını açıklıyor. Varlık Yönetimi Şirketleri Derneği Başkanı Hasan Tengiz, 2015’te bankaların varlık yönetim şirketlerine 2 milyar liralık batık kredi sattığını bildiriyor. Tengiz, “Yani satılan dahil geçen yılki tahsili gecikmiş alacak toplamı 13 milyar lira. Bu seviye bir rekor. Her yıl bankalar bu pr problemli kredilerinin yüzde 15 kadarını satıyor” diyor.

Bu nedenle de danışmanlar, sorunlu kredi oranında teh tehlike eşiğini farklı belirliyor. Örneğin EY Türkiye Fina nansal Hizmetler Lideri Selim Elhadef, takipteki krediler içi için ayrılan karşılık giderlerinin toplam kredilere oranına odaklandıklarınıd söylüyor. Elhadef, “Çünkü bu oran sorunlu kredilerin gelir tablosu ve kârlılık üzerindeki etkisini açıkça gösteriyor. Türkiye’de bu oran, 2009 krizinde yüzde 2,5’e kadar yükselmişti. Devam eden yıllarda yüzde 1 civarındaydı ve 2015’i de yüzde 1,1’de bitirdi” diyor.

2016 sonunda takipteki kredilerin yüzde 4 seviyesine çıkacağını öngören eski bankacı ve danışman Derya Gürerk, bu noktada önemli bir gelişmeye dikkat çekiyor:

“Varlık yönetim şirketleri de son dönemde iskonto oranlarını çok yükseltti. Eskiden sorunlu ticari kredileri alırken varlık yönetim şirketleri yüzde 20 ve üzeri iskontoyla alabiliyordu. Ama şimdi bu oran yüzde 10’lara yaklaşıyor” diyor. Asıl bu yıl hangi bankacılık alanında daha yüksek borç ödeme sorunu yaşanacağını öngörmek, bankalar için hayati önem taşıyor. Bu yıl KOBİ ve ticari kredilerin dönüşünde daha fazla sorun bekleniyor. Bekir Dildar, “Sorunlu kredilerdeki artış, KOBİ tarafında özellikle mikro ölçekli küçük firmalarda daha fazla olacak. Mali yapısı yeterince güçlü olmayan orta ölçekli ticari kuruluşlarda da sorunlu kredi rakamının geçen yıla kıyasla artması-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.