“YÜZDE 204 KÂR ARTIŞI YAZDIK”

Capital (Turkey) - - FAKTORİNG -

REAKTİF ÇALIŞTIK 2015’i her türlü zor koşula rağmen oldukça iyi geçirdik. Yeni müşteri sayısında yüzde 35, işlem hacminde yüzde 16, faktoring alacaklarında yüzde 36 büyüdük. 2015’te kârımızı yüzde 204 artırdık. İktisadi gelişmeleri öngörmeye çalıştık. Büyük oranda da bu öngörülerimiz gerçekleşti. 2015’te reaktif bir anlayışla biraz daha defansa çekildik. Aktif kalitemizi iyi kontrol ettik. Kredibilitesi yüksek müşteriler seçtik. Bizim sorunlu kredi oranımız yüzde 1,85; sektörün epey altında. 2015 yılında pazar payımızı da işlem hacminde yüzde 5’ten 5,40’a çıkardık. Faktoring alacaklarında 3’üncü sıradayız ve her zaman ilk 3’te olmak istiyoruz. YÜZDE 15 BÜYÜRÜZ Bu yıl yüzde 15 büyümeyi planlıyoruz. İşlem hacminde 7,5 milyar TL hacme ulaşmayı öngörüyoruz. Aktif büyüklüğümüz de 1 milyar 750 milyon TL olacak. 2016’da müşteri sayımızı yüzde 25 artıracağız ve 2015’te olduğu gibi 24 milyon TL kâr hedefimiz var. Gebze, Ankara, Adana ve Bursa’da bulunan 4 şubemize bir de İzmir şubesini ekleyeceğiz. Ayrıca bu yıl kendi alacaklarımızın sigorta edilebilir olanlarına alacak sigorta yaptıracağız. Bu yıl ihracat tarafından biraz daha hızlı büyüyebiliriz. çi işlemlere göre daha fazla olabileceğini düşünüyorum. Kur yüksek seviyelere oturdu. Bu durum ihracatçıları cezbediyor. Ayrıca faktoring şirketleri 2015 yılı başında Eximbank ile bir anlaşma yaptı. Bu işbirliği sektörün, ihracat tarafında büyümesini destekliyor.

İhracat faktoringindeki büyüme önümüzdeki 5 yılda da sürer mi?

Türk Lirası bazında faktoring sektörünün ihracat rakamı toplamı 2015 yılı sonunda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11’lik artışla 22 milyar TL’ye çıktı. Dolar bazında ise aynı dönemlerde yüzde 11 düşüş söz konusu. Ben ihracat faktoringinin büyümesine devam edeceğini düşünüyorum. İhracat faktoringinin toplam işlem hacminden aldığı pay, 2016 yılında yüzde 20-22 arasına çıkabilir.

Bu alanın her yıl yüzdesel olarak 1-2 puan artacağına inanıyorum. Sektör, birkaç yıl içinde toplam işlem hacminde yüzde 25 payı rahatlıkla yakalar. İhracat faktoringinin sektör için bir artısı da müşterinin finansman maliyeti düşük olduğundan yeni müşteri kazanımına ciddi katkı sağlıyor.

Son dönemde faktoring şirketleri, tedarikçi finansmanına odaklanıyor. Bu alanda büyüme de devam edecek mi?

Tedarikçi finansmanı, genelde alıcı tarafın büyük şirketler veya kamu olduğu, satıcı tarafın ise KOBİ olduğu bir alan. Son dönemde ticarette vadeler açıldığı için şirketler tedarikçi finansmanına yöneliyor. Büyük şirketler anlaşma koşullarını revize ederken tedarikçi firmaların finansal ihtiyaçları için bizim gibi faktoring şirketleri ile konuşuyor. Son 1 yıldır bu nedenle sektörde tedarikçi finansmanı daha çok konuşuluyor. Sektörde yurtiçi işlemlerin ne kadarı tedarikçi finansmanından geliyor diye bakılmıyor. Ama 2016’da da tedarikçi finansmanında büyüme bekliyoruz.

Sektörel dağılımına baktığınızda bir değişim söz konusu olur mu?

İnşaat, perakende ve tekstil bizim doğal partnerlerimiz. Bu sektörlerin dağılımında bir oynama olacağını düşünmüyorum. Ancak belki otomotiv sektörü ve inşaata bağlı olarak ağaç ürünleri sektörü öne çıkabilir.

Bir de sektör, 2015 yılında 100 bin müşteriyi geçti. Burada büyüme devam eder mi?

Bu yıl müşteri artışında da yatay bir trend olacağı görüşündeyim. Faktoring şirketleri daha seçici hale geldi. Müşteriyi değerlendirirken daha seçici gidiyoruz. Bu yıl Anadolu’ya ve KOBİ’ye odaklanma biraz yavaşlayacak. Müşteri sayısında yüzde 10’luk bir artış görebiliriz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.