Finansal teknoloji ve bankacılığa etkileri

Capital (Turkey) - - FAKTORİNG - FATİH ÖĞÜN FATIH.OGUN@TR.EY.COM EY TüRKIYE DANışMANLıK HIZMETLERI FINANSAL HIZMETLERDEN SORUMLU KıDEMLI MüDüR

inansal hizmetlerde, son dönemde yaşanan hızlı değişimler arasında finansal teknolojilerde (FinTech) yaşanan gelişmeler öne çıkıyor. Artık kendi başına bir alan olarak değerlendirilen finansal teknolojiler, insanların günlük yaşamlarında finansal ürünleri kullanışını ve varlık yönetimlerini ciddi anlamda etkilemeye başladı.

EY’nin bu alanda yapmış olduğu FinTech Kullanım Endeksi, bu alandaki hızlı gelişime ışık tutuyor. Mevcut durumda araştırmanın yapıldığı aktif dijital kullanıcılarda yüzde 15,5’lik bir kısım son 6 aylık dönemde en az iki adet FinTech ürünü kullandığını belirtiyor. Gelir gruplarına baktığımızda, 30K ile 75K Amerikan doları yıllık gelire sahip grupta 18-34 yaş arasında olanların FinTech kullanımının bugünkü yüzde 24 seviyesinden, ilerleyen dönemde yüzde 50’lere çıkması bekleniyor. Daha üst düzey gelir gruplarında bu oranın yüzde 60’lara kadar çıkması da beklentiler arasında yer alıyor. Bu veriler gösteriyor ki FinTech ürünleri ve bu ürünlerin getirdiği yeni iş modelleri ve alışkanlıklar, finansal hizmetler dünyasında kalıcı bir şekilde yer ediniyor.

Peki FinTech ürünlerine baktığımızda hangi ürün gruplarının öne çıktığını görüyoruz? Araştırmada dijital ödeme çözümleri, para transferi ve yurtdışı para transferleri yüzde 17,6 ile başı çeken grup olarak ortaya çıkıyor. Bunu yüzde 16,7 ile online yatırım ve bütçeleme araçları ve kişiler arası (P2P) krediler takip ediyor. Bu rakamlarda dikkati çeken bir diğer husus ise dijital ödeme araçları olarak karşımıza çıkıyor. Ağırlıklı olarak bankaların kontrolünde olan kartlı ödeme yöntemine alternatif çözümlerin gelişmesi ve bu çözümlerin farklı iş alanlarında kendine kullanım imkânlarını hızla yaratıyor olması, gelecek için önemli göstergelerden birini oluşturuyor. Sadece tüketicinin ödeme şeklinde kalmayıp üye iş yeri çözümlerinin de hızla gelişmekte olduğu bu alan ilerleyen dönemde günlük alışveriş, fatura ödeme, bilet alma, ulaşım gibi birçok alanda kendisine alan yaratacak bir ivme gösteriyor.

Online yatırım araçları da dikkat çeken bir başka nokta olarak öne çıkıyor. Varlık yönetimi alanında sayısı ve fonksiyonları giderek artan bu çözümler, ilerleyen dönemde dijital dünyadaki birçok kullanıcının aracı firma desteği almadan yatırım kararları almasına ve yönetmesine imkân tanıyacak.

Araştırma sonuçlarına baktığımızda, FinTech kulla- nımını cazip kılan ana unsurun yüzde 43,4 ile kullanım kolaylığı olduğunu görüyoruz. Kullanım kolaylığını takip eden ücret ve komisyonlardaki uygunluk ise yüzde 15,4 ile oldukça geriden geliyor. FinTech alanındaki uygulamaların kullanım kolaylığı bu ürünlerin ilerleyen dönemde yaygınlaşmasındaki temel faktörlerden biri olacak gibi görünüyor. Kullanıcıların başka bir aracı olmadan hesaplarını açabilmeleri, farklı ürün ve hizmet opsiyonlarına akıllı telefonlarından ulaşıp işlemlerini hızlı yapabilmeleri, fiyat ve önerilerin şeffaflaşması FinTech kullanımının yaygınlaşmasını sağlayan faktörler arasında yer alıyor.

FinTech kullanımında engel olarak görünen faktörlerin başında yüzde 53,2 ile farkındalık eksikliği geliyor. Kullanıcılar birçok noktada ihtiyaç duydukları konu için ilgili servisin olduğundan haberdar değil. Bu sonuç aslında FinTech kullanımında teknik kısıtların gerçek bir engel oluşturmadığını gösteriyor. Engeller kısmına baktığımızda farkındalık eksikliğini yüzde 32,3 ile kullanıcının ihtiyaç duymaması ve yüzde 27,7 ile geleneksel finansal servis seçeneklerini takip etmesi izliyor. Bu faktörler ilerleyen dönemde FinTech kullanımında kapsama alanını genişletmek için pek çok fırsatın olduğunu da bizlere gösteriyor.

Peki bankalar, FinTech sektörünün gelişimine nasıl bakmalı? Bir yandan fırsat, bir yandan da tehdit olarak görülebilecek bu gelişmelerde bankaların izlemesinde fayda olan birkaç noktayı aşağıda özetledik:

FinTech alanındaki trendlerin ve gelişmelerin yakından incelenmesi ve doğru okunması önemli bir faktör olarak görünüyor. Hızlı gelişmekte olan önceki birçok alanda olduğu gibi bu alandaki bazı ürün ve hizmetler gelişme alanı bulurken diğerleri ortadan kalkacak.

FinTech alanındaki trendler ve çözümlerin kullanımına ilişkin kurum tarafında net bir stratejinin belirlenmesi gerekiyor. Başka bir deyişle bankanın kendi müşteri kitlesi ve stratejisi çerçevesinde FinTech ürünlerini nasıl ve nerelerde konumlandırması gerektiğini, yarın kendi ürünleri yerine kullanılabilecek ürün ve hizmetlere karşı nasıl pozisyonlanması gerektiğini belirlemesi gerekiyor.

Belirlenen strateji doğrultusunda ürün, süreç ve teknoloji boyutlarında stratejiyi hayata geçirecek yetkinlik ve ekiplerin kurulması önem taşıyor. Bu alanda farklı seçenekler mevcut; bazı konularda kurum sıfırdan kendi ekibini kurabileceği gibi bazı alanlarda şirket ya da ekip satın alma yollarına gidebilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.