BAŞARILI ŞİRKETLERDE HERKES LİDER OLABİLİR

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN - Lim Ji Chen

João, girişimciliğe özenen bir gencin bu tutkusundan yaşamının kilit amacı olarak bahsettiğini duymak çok hoşuma gidiyor. Zaten en başarılı girişimcilerde de dünyayı değiştirmek ve insanların yaşamlarında olumlu bir farklılık yaratmak gibi bir heves vardır.

Her ne kadar ilk günlerde tüm şevkinle dört elle sarılabileceğin bir proje bulmak çok zor olsa da o zaman başarılı girişimcilerin daima kendilerine göre doğru olan bir fikirle atılım yaptıklarını ve sonra onu gerçekten hayata geçirdiklerini sakın unutma.

CEVAP:Bir şirkette birden fazla alfa lider olabilir mi? Bunun ekip üzerinde ne gibi etkileri olur? Dünyanın en başarılı şirketlerini gözünüzün önüne getirdiğinizde, muhtemelen Apple’ın Steve Jobs’ı ya da Facebook’un Mark Zuckerberg’i gibi onlara liderlik yapan karizmatik karakterleri görürsünüz. İnsanların çoğu, rekabette bir şirket öne geçtiğinde onun sebebinin dizginleri elinde tutan lider olduğunu varsayar. Oysa ben herhangi bir başarılı şirketin içini biraz kurcaladığınızda, sahnede aslında bu şirketin başarılarında büyük payları olmasına rağmen arka planda kalmış büyük bir liderler grubu olduğuna inanırım.

Bizim Virgin’deki şirketlerimiz, alfa liderlerin dokunuşlarıyla güçlendirilir. Biz çalışanlarımızı birer lider olmaya teşvik ederek onların birbirleriyle fikir paylaşımlarını artırdıklarını ve dolayısıyla şirketlerimizin daha başarılı olduklarını gördük. Bunun dışında yeni fikirleri olası en geniş çalışan yelpazesine cazip bir hale getirmek için geniş bir özgeçmiş yelpazesine sahip farklı insanları da işe alıyoruz. Bizim Virgin yönetim ofislerinde herkese kutunun dışında düşünebilmeyi öğrenmesi için tavsiye ettiğimiz programı yürütmemizin nedenlerinden biri de bu. İnsanlar genellikle kendilerine en fazla benzeyen çalışanları işe alma eğilimindedir ve biz birbirine tıpatıp benzeyen ve aynı tarz düşünen insanlarla dolu bir şirketimiz olmasını hiç istemeyiz.

Bizim Virgin şirketlerimizin başarısının gizli reçetesi özünde kimden çıkarsa çıksın en mükemmel fikirleri öne çıkaracak şekilde birlikte çalışmaya olan adanmışlığımızda yatar.

Örneğin İngiltere’deki Virgin Trains’te müşterilerle muhatap olan çalışanların uygulamada değişiklikler yapma ve onları takip edip tekrar düzeltme yetkileri vardır. Bunun sonucunda perakende ekibinin bir üyesi Manchester Piccadilly istasyonundaki Virgin’in bilet ofisinin çalışma sistematiğini onu çok daha erişilebilir kılacak şekilde yeniden düzenleyerek olağanüstü bir ilerleme kaydedilmesini sağladı ve tren yöneticilerimizden biri de internet üzerindeki bilet rezervasyon sistemini yeniden tasarlayarak bu sürecin başarı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.